Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,99-0,18%
CHF / PLN4,42-0,18%
GBP / PLN5,03-0,24%
EUR / USD1,08-0,01%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią. Zapomniana platyna – czy powróci do łask przemysłu i inwestorów?

Dorota Sierakowska | 13:04 26 kwiecień 2022
Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią. Zapomniana platyna – czy powróci do łask przemysłu i inwestorów? | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach nie pojawia się zbyt wiele przełomowych informacji – ale trudno mówić tu o spokoju. Po dynamicznych zwyżkach notowań ropy naftowej na przełomie lutego i marca, później cena tego surowca gwałtownie odreagowała, a następnie utkwiła w chwiejnej konsolidacji. I trudno się temu dziwić, bowiem wielu instytucjonalnych inwestorów wymienia obecny czas jako okres ogromnej niepewności oraz uzależnienia cen ropy naftowej od czynników politycznych.

Oczywiście powiązania ropy z polityką istniały od zawsze – jednak teraz wspomnianą niepewność budzą potencjalne działania Rosji, która nie wycofuje się z konfliktu w Ukrainie, lecz dopuszcza kolejnych zbrodni oraz okazjonalnie straszy atomem. W takiej sytuacji coraz większa presja wywierana jest na Unię Europejską, by odciąć Rosję od ogromnych przychodów, generowanych ze sprzedaży ropy naftowej do Wspólnoty. Jednak wiadomo, że wprowadzenie sankcji nie będzie ani szybkie, ani proste, ze względu na uzależnienie wielu krajów EU od dostaw rosyjskich surowców energetycznych.

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią - 1

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Reklama

Z kolei drugim czynnikiem, zwiększającym niepewność na rynku ropy naftowej, jest powrót pandemii i lockdownów w Chinach. Państwo Środka stosuje bardzo stanowczą politykę w kwestii koronawirusa, co na rynkach finansowych budzi obawy ze względu na negatywny wpływ na lokalną aktywność przemysłu i ograniczenie konsumpcji (które niewątpliwie przełożą się na wzrost gospodarczy).

Notowania ropy naftowej „utknęły” więc pomiędzy informacjami na temat potencjalnych sankcji (pozytywny wpływ na ceny ropy) a obawami związanymi z wpływem przedłużającej się pandemii na wzrost gospodarczy (negatywny wpływ na ceny).

Natomiast ciekawym akcentem, który jednak nie ma większego przełożenia na ceny, jest informacja o uchyleniu przez administrację Joe Bidena kontrowersyjnej ustawy, otwierającej drogę do nowych wierceń w poszukiwaniu ropy naftowej na Alasce. To już kolejna ustawa, przeforsowana wcześniej przez Donalda Trumpa, która obecnie jest uchylona przez Bidena.

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią - 2

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PLATYNA

Reklama

Początek bieżącego tygodnia przynosi kontynuację słabości strony popytowej na rynkach metali szlachetnych. Ceny złota oscylują już w pobliżu psychologicznej bariery na poziomie 1900 USD za uncję, notowania srebra spadły poniżej 24 USD za uncję, natomiast cena platyny po raz kolejny zbliżyła się do poziomu 900 USD za uncję – obecnie wynosi 920 USD za uncję.

Rynek platyny w ostatnich latach nie cieszył się łaską inwestorów, zwłaszcza w porównaniu z świetnie radzącymi sobie notowaniami palladu. Mimo że oba kruszce są wykorzystywane przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych, to różnice tkwią w detalach: palladu używa się w samochodach z silnikami benzynowymi, podczas gdy platyny – w okrytych gorszą sławą silnikach typu diesel, które coraz rzadziej są kupowane. Rozbieżność w notowaniach platyny i palladu w ostatnich kilku latach wiązała się właśnie z tymi różnicami.

Niemniej, ze względu na znacznie niższe notowania platyny w porównaniu z palladem, producenci samochodów coraz łaskawiej spoglądają w jej stronę i pracują nad powrotem do jej wykorzystania (zwłaszcza że już kiedyś podobnego manewru dokonano, zastępując platynę wtedy tańszym palladem). Dotychczas ten proces przebiegał powoli, ale w bieżącym roku za jego przyspieszeniem przemawia dodatkowy argument: fakt, że większość palladu na świecie wydobywa Rosja. O ile kraj ten jest również ważnym producentem platyny, to jednak w przypadku palladu dominuje na rynku.

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią - 3

Ceny ropy naftowej pomiędzy sankcjami a pandemią - 3

Notowania platyny – dane dzienne

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej