• Odbierz prezent
Ceny ropy naftowej pod presją podaży. Notowania ropy Brent oraz WTI

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej przynoszą wyraźną przewagę strony podażowej. Notowania kontraktów na ropę gatunku WTI, które jeszcze na początku września przekraczały poziom 43 USD za baryłkę, obecnie poruszają się w okolicach 38 USD za baryłkę. Najsilniejsze zniżki były we wtorek, kiedy to ceny ropy naftowej WTI spadły o prawie 6% i zbliżyły się do 36 USD za baryłkę.

Analogiczna sytuacja występuje na wykresie cen ropy naftowej Brent. Na początku września cena tego gatunku ropy wynosiła około 46 USD za baryłkę, ale po serii ubiegłotygodniowych zniżek i wtorkowej przecenie o ponad 5%, w tym tygodniu notowania tego rodzaju ropy zeszły na chwilę nawet poniżej bariery 40 USD za baryłkę. W czwartek cena ropy Brent oscyluje tuż poniżej 41 USD za baryłkę.

Ceny ropy naftowej pod presją podaży - 1

Notowania cen ropy Brent, YTD, źródło: Teletrader.com

Ceny ropy naftowej pod presją podaży - 2

Notowania cen ropy WTI, źródło: Teletrader.com

W środę ceny ropy naftowej delikatnie odbiły w górę, ale wielu inwestorów odebrało to jako techniczne odreagowanie, a nie istotną zmianę nastrojów. Ostatnie dni przyniosły bowiem sporo wątpliwości w to, czy wzrosty cen ropy będą w stanie się utrzymać.

Jeden z problemów dotyczy zbliżającego się okresu sezonowego spadku popytu na paliwa. Dotyczy to zarówno paliw lotniczych, jak i tych używanych w transporcie samochodowym. Właśnie powoli kończy się sezon letnich wyjazdów, co sprawi, że zapotrzebowanie na paliwa będzie mniejsze. Zresztą, nawet pomijając ten efekt, wciąż mamy do czynienia z dużą obniżką popytu na paliwa, wynikającą z przedłużającego się okresu pandemii. Druga fala zakażeń koronawirusem pojawiła się w większości kluczowych gospodarek świata, co sprawia, że nadal należy oczekiwać ograniczeń związanych z przemieszczaniem się czy funkcjonowaniem niektórych miejsc.

To zapowiada także wzrost zapasów paliw. Amerykański Instytut Paliw podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o niecałe 3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich niewielkiego spadku.

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk