• Odbierz prezent
  • Odbierz prezent
Ceny ropy naftowej nadal pod presją podaży. Dlaczego cena złota rośnie? Przegląd surowców

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był najgorszym tygodniem w bieżącym roku. Notowania tego surowca dynamicznie spadły, kontynuując odreagowanie zwyżek z pierwszych kilku miesięcy tego roku. Na początku nowego tygodnia ceny ropy naftowej nadal pozostają pod presją podaży. Cena amerykańskiej ropy WTI dzisiaj rano porusza się tuż powyżej 58 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent pozostają poniżej poziomu 69 USD za baryłkę.

Rywalizuj o realne nagrody na koncie demo

Dołącz do konkursu

Nastroje na rynku ropy naftowej wyraźnie pogorszyły się w ubiegłym tygodniu za sprawą sprzyjających niedźwiedziom informacji fundamentalnych. Impulsem do większej zniżki okazały się głównie dane pokazujące kolejny zaskakująco duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA. Ponadto, rozwijający się konflikt Stanów Zjednoczonych i Chin budzi obawy o sytuację w globalnej gospodarce w kolejnych miesiącach i latach. Te obawy są uzasadnione, ponieważ oba kraje mają ogromne znaczenie na globalnym rynku. Dodatkowo, w niedzielę chińska agencja Xinhua opublikowała dość słabe prognozy dotyczące tegorocznej sprzedaży samochodów w Państwie Środka, co również jest jednym z sygnałów spowolnienia gospodarczego.

1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Niemniej, zniżka notowań ropy naftowej w poniedziałkowy poranek jest na razie relatywnie niewielka, co pokazuje, że strona podażowa nie dominuje na tym rynku istotnie. To również jest fundamentalnie uzasadnione, a kluczowe znaczenie we wspieraniu notowań ropy naftowej ma kartel OPEC. Już za miesiąc kraje zrzeszone w tej organizacji mają podjąć decyzję w sprawie przyszłości porozumienia naftowego. Wiele wskazuje na to, że Arabia Saudyjska i pozostałe państwa kartelu opowiedzą się za przedłużeniem porozumienia, co będzie oznaczało jakąś kontrolę podaży ropy naftowej. To natomiast jest ważny sygnał pokazujący, że OPEC będzie próbował stać na straży cen tego surowca na świecie.

Dzisiejsza sesja na rynku ropy naftowej – podobnie jak na rynkach surowcowych ogółem – może być relatywnie spokojna ze względu na obchodzony w Stanach Zjednoczonych Memorial Day i zwiazaną z nim mniejszą aktywnością inwestorów.

1

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Cena złota w górę na skutek większej awersji inwestorów do ryzyka.

W ostatnich dniach na rynku złota przeważa strona popytowa. Po ubiegłotygodniowej próbie przebicia w dół wsparcia w okolicach 1270 USD za uncję, notowania złota odbiły się w górę i dzisiaj rano poruszają się już w okolicach 1285-1286 USD za uncję.

Stronę popytową na rynku złota w ostatnich dniach ewidentnie wspiera słabość amerykańskiego dolara. Po tym, jak waluta USA dotarła do tegorocznych maksimów w poprzednim tygodniu, wartość dolara doświadczyła dynamicznego odreagowania spadkowego. Miały na to wpływ m.in. rozczarowujące dane makroekonomiczne z USA, które pojawiły się w poprzednim tygodniu.

Wygląda również na to, że złoto w końcu zaczęło przyciągać uwagę inwestorów jako tzw. „bezpieczna przystań”. W ostatnich miesiącach kruszec ten ustępował miejsca amerykańskiemu dolarowi w tej roli. Na razie jednak warto zachwać ostrożny optymizm w kwestii możliwości wzrostu notowań złota, ponieważ amerykański dolar cechował się w ostatnich miesiącach dużą siłą i z tej perspektywy na razie mamy do czynienia tylko z odreagowaniem spadkowym.

1

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk