• Odbierz prezent
Ceny ropy naftowej na drodze do szóstego z rzędu spadkowego tygodnia! Notowania soi na rozdrożu
fot. freepik.com

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli OPEC+ notowania ropy naftowej odbiły w górę. Na razie jednak zwyżki te mimo wszystko są dość symboliczne w stosunku do wcześniejszych spadków. W rezultacie, notowania ropy naftowej znajdują się na drodze do zakończenia bieżącego tygodnia zniżką. Byłaby to już szósta zniżka tygodniowa z rzędu.

Dzisiaj na rynku ropy możemy mówić w zasadzie o uspokojeniu nastrojów. Wszystko dlatego, że wczorajsze komunikaty ze strony OPEC+ pokazały, że rozszerzony kartel znalazł sposób na to, aby „mieć ciastko i zjeść ciastko”.

Z jednej strony, OPEC+ nie ugiął się pod naciskami największych konsumentów ropy naftowej na świecie (czyli głównie Stanów Zjednoczonych) i utrzymał swój dotychczasowy plan stopniowego zwiększania wydobycia ropy naftowej. W rezultacie, zgodnie z wcześniejszymi założeniami porozumienia naftowego, w styczniu limity produkcji ropy w OPEC+ wzrosną łącznie o 400 tysięcy baryłek dziennie.

Ceny ropy naftowej na drodze do szóstego z rzędu spadkowego tygodnia - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Z drugiej strony, rozszerzony kartel zapowiedział, że nie wyklucza zmiany swojego podejścia w najbliższych tygodniach. Według OPEC+, sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron jest na tyle dynamiczna, że być może konieczne okaże się nadzwyczajne spotkanie OPEC+ jeszcze przed tym planowanym za miesiąc, na 4 stycznia. Jeśli popyt na ropę w wyniku kolejnej fali pandemii spadnie, to OPEC+ mogłoby zmodyfikować swoje plany związane z wydobyciem tego surowca.

Komunikaty ze strony OPEC+ zostały odebrane na rynku spokojnie, ponieważ są one pewną hybrydą dwóch najbardziej oczekiwanych scenariuszy. OPEC+ nie zmienił planów, ale otworzył sobie furtkę do ich modyfikacji nawet w najbliższym czasie.

Ceny ropy naftowej na drodze do szóstego z rzędu spadkowego tygodnia - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

SOJA - Spadek importu soi z USA do Chin

Ostatnie dwa miesiące na rynku soi upływają pod znakiem wyhamowania zniżek oraz poruszania się cen tego towaru w konsolidacji. Cena soi w USA oscyluje w rejonie 12,00-12,90 USD za buszel. O ile strona podażowa nie jest już tak silna jak wcześniej, to na razie także strona popytowa nie ma zbyt wielu argumentów przemawiających za zwyżkami cen soi.

Wczoraj Departament Rolnictwa USA potwierdził kolejne duże zakupy soi ze strony Chin w minionym tygodniu. Niemniej, cały sezon 2021/2022 prawdopodobnie ogólnie przyniesie wyraźny spadek eksportu soi ze Stanów Zjednoczonych do Chin, nawet o 20% rdr.

Wszystko za sprawą huraganu Ida, który wywołał opóźnienia w załadunku surowca w kluczowym momencie z punktu widzenia amerykańskiego eksportu oraz chińskiego importu. Wrześniowe opóźnienia w eksporcie soi są bowiem o tyle istotne, że Chiny zawierają 70% swoich transakcji kupna soi w okresie wrzesień-grudzień. Tymczasem w samym tylko wrześniu eksport soi z USA do Chin spadł o 81% w ujęciu rdr.

Ceny ropy naftowej na drodze do szóstego z rzędu spadkowego tygodnia - 3

Notowania soi w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk