• Odbierz prezent
Ceny ropy – jest drogo, będzie jeszcze drożej. Na rynku kryptowalut amerykańsko-chińska walka
fot. freepik.com

Tegoroczne lato traderzy mogą uznać za udane. W III kwartale 2021 roku występowała duża zmienność na rynku, a znaczna część ryzykownych aktywów owocowała w solidną stopę zwrotu. Wielu ekspertów wróży jednak nieuchronny koniec hossy. Przełom kwartałów dawał przewagę rynkowym niedźwiedziom. Kryzys energetyczny, widmo upadku chińskiego dewelopera Evergrande, czy obawy o niewypłacalność Stanów Zjednoczonych na nowo obudziły przekonanie o zbliżającym się trendzie spadkowym. Co może przynieść koniec roku?

Pobierz e-booka za darmo

Rynek Forex – EUR/PLN a EUR/USD

Jednorazowy ruch czy początek cyklu podwyżek? – takie pytanie nurtuje Polaków po zaskakującej decyzji RPP o podniesieniu stóp procentowych o 40 pb. do poziomu 0,5 proc. Enigmatyczna odpowiedź prezesa NBP Adama Glapińskiego zrodziła więcej pytań, niż odpowiedzi. Przyszłe decyzje w tej sprawie mają być podejmowane na bieżąco w oparciu o rozwój koniunktury i inflacji. Po szybkim wzroście, złoty naturalnie znów się osłabił.

Na początku października zmienność na EUR/PLN wyraźnie wzrosła. Na przełomie III i IV kwartału kurs znajdował się w okolicach 4,64, czyli w okolicach maksimów post-pandemicznych. Ostatni raz polska waluta była tak słaba w 2008 roku. Potencjał deprecjacyjny złotego został jednak w średnim terminie dość mocno wyczerpany. Oczekujemy na koniec IV kwartału, że EUR/PLN będzie w okolicach 4,50. Uważamy również, że przy utrzymującej się inflacji na podwyższonym poziomie, NBP zdecyduje się na kolejne kroki.

Wysoka inflacja ma obecnie pozytywny wpływ na USD oraz negatywny na euro. Rynek zakłada bowiem, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie reagować bardziej aktywnie niż Europejski Bank Centralny. Zakładany jest spadek EUR/USD do poziomu między 1,15 – 1,14 po czym oczekujemy korekty wzrostowej ponownie w okolice 1,17. Zwyżki w notowaniach mogą nastąpić jeszcze w tym roku.

Ceny ropy – jest drogo, będzie jeszcze drożej

W IV kwartale na rynku najprawdopodobniej utrzyma się niedobór ropy, której ceny – napędzane kryzysem energetycznym – rosną z tygodnia na tydzień. Zwiększona produkcja surowca wynika między innymi z wysokich cen gazu w niektórych regionach świata, m.in. w Bangladeszu. Oczekujemy wzrostu cen ropy brent do poziomu 87 USD. Następnie możliwa jest korekta techniczna w notowaniach.

Weź udział w webinarze

Wiele czynników ryzyka na rynku akcyjnym

Globalny rynek akcji wszedł w czwarty kwartał z lekką zadyszką, ale historycznie końcówka roku dla rynku akcji była raczej pozytywna. Pesymistyczne nastroje wywołuje natomiast sytuacja chińskich deweloperów. Pomijając fatalną kondycję największej firmy deweloperskiej Evergrande, o przesunięcie terminu spłaty zobowiązań poprosił inwestorów kolejny koncern Państwa Środka. Nie pociesza także niepewność w sprawie kolejnych covidowych restrykcji, choć te nie powinny tym razem poturbować rynku tak jak w marcu. Po długoterminowym wzroście kurs US500 (kontrakt oparty o S&P500) powoli traci impet. Na koniec roku ma szansę zbliżyć się do 4700 pkt, jednak warunkiem jest brak większych zawirowań ekonomiczno-politycznych.

Amerykańsko-chińska walka o kryptowaluty

Co czeka rynek kryptowalut? Piłka jest po stronie polityków. Od dawna bitcoin jest na celowniku władz wielu państw, oficjalnie ze względu na szkody, jakie jego wykopywanie przynosi środowisku. Podczas gdy Chiny sprzyjają kryptowalutom, Stany Zjednoczone dążą do ich regulacji. Przewidujemy jednak, że zmiany prawne nie będą na tyle drastyczne, by zniechęcać inwestorów do rynku. Wręcz przeciwnie, w dalszej perspektywie może przełożyć się na większe zainteresowanie, co powinno wspierać wycenę.


TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk