Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,21%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,42-0,26%
GBP / PLN5,03-0,13%
EUR / USD1,08+0,07%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy i złota. Z szansami na rozbudowanie korekty? Kluczowe posiedzenie FEDu

Dorota Sierakowska | 15:47 19 czerwiec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Opublikowane wczoraj dane nt. zapasów liczone przez API (Amerykański Instytut Paliw) nie okazały się złe, co w efekcie podciągnęło wczoraj ceny surowca - odczyt wskazał na spadek zapasów w poprzednim tygodniu o 0,8 mln baryłek, przy szacunkach 1,5 mln brk.

Obserwujemy też podbicie apetytu na ryzyko po tym, jak Chiny oficjalnie potwierdziły spotkanie prezydentów Xi Jinpinga i Trumpa na szczycie G-20 w Osace, a szef chińskiego MSZ stwierdził, że nie można wykluczyć jego pozytywnego wydźwięku. Także mimo, że rozmowy będą bardzo trudne, to rynek może do tego czasu (28-29 czerwca) żyć pewnymi nadziejami.

Teraz kluczem będą dzisiejsze informacje z posiedzenia FED – wydaje się, że Rezerwa nie wskaże na lipiec, jako termin do obniżki, ale wyrazi gotowość do podjęcia działań, co może otworzyć drogę do realnych posunięć na jesieni. Tym samym przekaz nie będzie tak „gołębi”, jakby tego mógł oczekiwać rynek, ale i też nie będzie szczególnie „jastrzębi”. Dla cen ropy ważne będzie zachowanie się dolara – jego wyraźne umocnienie może ściągnąć ceny surowca w dół, ale raczej nie na długo.

Dzisiaj po południu mamy dane nt. zapasów wg. EIA, ale rynek będzie czekał na informacje z G-20, oraz szczytu OPEC+. To może powstrzymywać scenariusze spadkowe, które mogłyby chociażby wynikać z obaw o globalną nadpodaż surowca i mniejszy popyt za sprawą niższego wzrostu globalnej gospodarki.

Reklama

Z szansami na rozbudowanie korekty? - 1

Z szansami na rozbudowanie korekty? - 1

Wykres dzienny FOIL

ZŁOTO

Oscylacje wokół szczytu

Notowania kruszcu coraz częściej naruszają okolice szczytu z lutego b.r. przy dolara 1349,50 USD. Patrząc na wykres dzienny FGOLD warto jednak zwrócić uwagę, że jeszcze ani razu dzienna świeca nie zamknęła się powyżej 1350 dolara USD – górne cienie sugerują, że nadal jest to ważny podażowo poziom.

Reklama

Wsparciem dla wzrostów kruszcu mogą być zapowiedzi „gołębiej” polityki ze strony banków centralnych. Po wczorajszych słowach szefa ECB oczekiwania na cięcie stóp przesunęły się na marzec 2020 r., ale to potencjalne ruchy FED, a tym samym zachowanie się dolara będzie kluczowe. Wydaje się, że komunikat po dzisiejszym posiedzeniu będzie „gołębi”, ale niewystarczająco… to może sprowokować krótkoterminowe umocnienie dolara i cofnięcie się cen złota. Prawdopodobieństwo zejścia poniżej wsparcia przy 1330 USD, jakie było wskazywane jeszcze wczoraj, nie wydaje się być jednak duże.

Z szansami na rozbudowanie korekty? - 2

Z szansami na rozbudowanie korekty? - 2

Wykres dzienny FGOLD

Nota prawna:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Reklama

 

Prezentowany komentarz został przygotowany w Wydziale Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie (DM BOŚ) tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi rekomendacji w rozumieniu „Rozporządzenia Delegowanego Komisji (UE) nr 2016/958 z dnia 9 marca 2016 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 596/2014 w odniesieniu do regulacyjnych standardów technicznych dotyczących środków technicznych do celów obiektywnej prezentacji rekomendacji inwestycyjnych lub innych informacji rekomendujących lub sugerujących strategię inwestycyjną oraz ujawniania interesów partykularnych lub wskazań konfliktów interesów” lub jakiejkolwiek porady, w tym w szczególności porady inwestycyjnej w zakresie doradztwa inwestycyjnego, o którym mowa w art. 76 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. 2017, poz. 1768 z póź. zm.), dalej: „Ustawa”, porady prawnej lub podatkowej, ani też nie jest wskazaniem, iż jakakolwiek inwestycja jest odpowiednia w indywidualnej sytuacji inwestora. Inwestor wykorzystuje informacje zawarte w niniejszym komentarzu na własne ryzyko i odpowiedzialność. Niniejszy komentarz jest publikacją handlową w rozumieniu przepisów „Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy”.

Przedstawiony komentarz jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia. Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ, jego organy zarządcze, organy nadzorcze, i jego pracownicy nie ponoszą odpowiedzialności za działania lub zaniechania klienta lub innego inwestora podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych, skutki finansowe i niefinansowe powstałe w wyniku wykorzystania niniejszego komentarza lub zawartych w nim informacji. Niniejszy komentarz został sporządzony w celu udostępnienia klientom DM BOŚ, a także może być udostępniany innym osobom zainteresowanym w celu promocji usług świadczonych przez DM BOŚ. Niniejszy dokument nie stanowi podstawy do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub powstania jakiegokolwiek zobowiązania po stronie DM BOŚ. W przypadku klientów DM BOŚ, którzy zawarli Umowę o Opracowania, o której mowa w Regulaminie doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych (Regulamin), niniejszy raport stanowi Opracowanie w rozumieniu Regulaminu. Regulamin jest dostępny na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty.

DM BOŚ jest firmą inwestycyjną w rozumieniu Ustawy. Nadzór nad DM BOŚ sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej