• Odbierz prezent
Ceny paliw lecą w dół coraz mocniej, a ceny węgla dalej w górę! Ile dziś zapłacimy za pellet? Sprawdzamy środowe ceny pelletu, węgla i paliw (10.08.2022)
fot. Ceny paliw lecą w dół, a ceny węgla dalej w górę! Ile dziś zapłacimy za pellet? Sprawdzamy środowe ceny pelletu, węgla i paliw

Jak kształtują się ceny węgla, pelletu i paliw w środę 10 sierpnia? Ile zapłacimy za tonę węgla i pelletu? Ile kosztują paliwa? Jak wyglądają dzisiejsze notowania na rynku ropy?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych

 

 

Ile kosztuje węgiel?

10 sierpnia w środę cena węgla na europejskich rynkach już drugi dzień z rzędu wzrosła i wynosi 285 dolarów za tonę. Dla porównania wczoraj za tonę węgla płacono 269 dolarów. Jest to wzrost o 5,86% względem wtorkowych notowań. W przeliczeniu na polską walutę jest to równowartość 1313 zł.

W Polsce w sklepie PGG cena węgla wynosi od 710,94 zł do 1045 zł za 750-1000 kg. Nie jest jednak łatwo go kupić, gdyż dostawy odbywają się tylko dwa razy w tygodniu.

Warto wspomnieć, że przed wybuchem wojny na Ukrainie ceny węgla na europejskich rynkach kształtowały się na poziomie poniżej 200 dolarów za tonę. Cena węgla poszybowała do góry w reakcji na sankcje związane z importem węgla z Rosji. Na początku marca przekraczała nawet poziom 400 dolarów za tonę. Od tego czasu cena węgla uległa obniżeniu, jednak nadal jest znacznie wyższa niż przed wybuchem konfliktu.

Zobacz teź: Ceny węgla nadal spadają. Spadki cen nie omijają też pelletu i paliw

 

 

Ile zapłacimy za pellet?

W Polsce w środę cena pelletu nie ulega zmianom. Tak samo jak wczoraj w takich sklepach, jak Castorama, Leroy Merlin czy Obi kształtuje się w przedziale od 2330 zł do 2670 zł.

 

Kto dostanie dodatek węglowy?

Rząd planuje wsparcie w postaci dodatku węglowego dla gospodarstw domowych w wysokości 3000 zł, który powinien zrekompensować wzrost cen. Ustawa przeszła przez Sejm i oczekuje na podpis prezydenta. Trwają też prace nad wsparciem dla gospodarstw domowych korzystających z ogrzewania innymi paliwami. Zgodnie z zapowiedziami rządu używający pelletu mogą otrzymać 3000 zł, oleju opałowego - 2000 zł, drewna - 1000 zł, a LPG - 500 zł. Dodatek będzie przyznawany bez kryterium dochodowego.

Zobacz teź: Garść newsów makroekonomicznych: Rząd chce wprowadzić jednorazowy dodatek węglowy 

 

Ceny paliw w dół

W środę ceny paliw spadły w stosunku do cen z wtorku. Według danych Autocentrum.pl, obecnie średnie ceny paliw kształtują się następująco:

 • PB95 - 6,84 zł,

 •  

  PB98 - 7,34 zł,

 •  

  ON - 7,14 zł,

 •  

  ON+ - 7,46 zł,

 •  

  LPG - 3,23 zł.

Cena PB95 jest niższa o 3 grosze niż wczoraj, a PB98 aż o 21 groszy. Cena oleju napędowego spadła o 2 grosze. LPG kosztuje o 1 grosz mniej niż we wtorek. Jedynie cena ON+ utrzymała się na wczorajszym poziomie.

 

 

Na ceny paliw przekłada się sytuacja na rynku ropy naftowej. W środę cena ropy Brent spada i kształtuje się w okolicach 95 USD za baryłkę.

Wykres ceny ropy Brent

Wykres ceny ropy Brent

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk