• Odbierz prezent
Ceny nieruchomości będą dalej rosnąć, przewidywany jest znaczny wzrost cen zakupu oraz wynajmu! - tak wynika z badania Think Forward Initiative

Polacy przewidują, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości. Co piąty planujący zakup chce zmienić miejsce zamieszkania i zamieszkać w lepszym, a 17% chce kupić nieruchomość w celach inwestycyjnych, aby mieć dodatkowy dochód i zabezpieczenie na emeryturę – wynika z badania Think Forward Initiative przeprowadzonego przez Grupę ING i partnerów projektu.

W ramach inicjatywy Think Forward Initiative ING przeprowadziło badanie „Finanse i nieruchomości". Jak wynika z przeprowadzonych badań – prawie połowa (48,3%) Polaków posiada dom lub mieszkanie, które nie są obciążone kredytem hipotecznym. Jednak osoby młode, aby zakupić nieruchomość, decydują się na kredyt.

Polacy spodziewają się, że ceny nieruchomości wzrosną - 2

Polacy przewidują również, że najbliższe miesiące przyniosą znaczny wzrost cen zakupu lub wynajmu nieruchomości

Aż 80% twierdzi, że zakup będzie droższy, z kolei przy wynajmie wzrost cen przewiduje 72%. Niemal połowa Polaków (49,3%) zamieszkuje w nieruchomościach własnych lub wspólnych, które nie są obciążone kredytem hipotecznym. Częściej są to osoby starsze i będące w związkach małżeńskich. Osoby młodsze i w wieku średnim, decydując się na zakup domu lub mieszkania, musiały zaciągnąć kredyt hipoteczny. Jednak, jedna trzecia ankietowanych uważa, że comiesięczne raty są łatwe do spłacenia. Spośród badanych niewiele osób w ciągu ostatniego roku zdecydowało się na przedterminową spłatę kredytu hipotecznego, chociaż opcja ta jest rozważana. Prawdopodobnie ma to związek z opłatami, którymi wcześniejsza spłata kredytu jest obciążona. 35% badanych osób rozważa wcześniejszą spłatę obciążeń hipotecznych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Polacy spodziewają się, że ceny nieruchomości wzrosną - 1

Komfort i eko podejście do nieruchomości

Pandemia wpłynęła także na poczucie komfortu w miejscu zamieszkania. Ponad 60% Polaków twierdzi, że trudno jest im w domu wygodnie uczyć się, czy pracować, choć jednocześnie czujemy zadowolenie z obecnej sytuacji mieszkaniowej. Polacy najchętniej zmieniliby wielkość domu, w którym mieszkają. Lockdown spowodował, że ważniejsza jest też dla nas zewnętrzna przestrzeń przy domu, taka jak balkon, czy ogród – tak twierdzi 28% badanych.  Natomiast zmiana systemu pracy na pracę zdalną sprawia, że ważniejsze niż przed pandemią jest posiadanie w domu dobrego połączenia internetowego (27,3%). 12,8% osób planujących kupno nieruchomości wskazało, że istotne jest dla nich, aby była energooszczędna. Co więcej, energooszczędny projekt nieruchomości jest także dla 15,7% badanych ważniejszy teraz, niż był przed COVID-19.

Badanie TFI (Think Forward Initiative) to wspólny projekt Grupy ING oraz partnerów:

Deloitte, Dimension Data, CEPR, Dell/EMC i Amazon Web Services. Uczestniczą w niej eksperci z branży finansowej, technologicznej, regulatorzy i naukowcy. Celem projektu jest wykorzystanie zdobytej wiedzy, jako podstawy w planowaniu działań oraz wspieraniu konsumentów w podejmowaniu wyborów finansowych. Badanie prowadzone było w ośmiu krajach (Polska, Niemcy, Rumunia, Hiszpania, Holandia, Austria, Turcja i Belgia).

Próba reprezentatywna dla Polski N=1004
Wykonawca badania: IPSOS
Czas realizacji: maj 2021
Metoda badawcza: wywiady kwestionariuszowe wspomagane komputerowo (CAWI)

Szczegółowy raport z wynikami badania dostępny jest  tutaj


ING Bank Śląski

ING Bank Śląski - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk