• Odbierz prezent
Ceny na rynkach wschodzących są historycznie bardzo niskie. Niebawem nadejdą wzrosty?

Skoro na rynkach niewiele się dzieje, to może wykorzystajmy chwilę na spojrzenie na dwie grafiki, które w sieci wywołały pewne dyskusje. Pierwszą jest wieloletni przebieg relacji ceny do zysku dla rynków wschodzących (dane pozbawione wpływu sezonowości).

Źródło: BCA Research via Twitter - @SoberLook

To, co się rzuca w oczy, to fakt, że obecnie wyceny na rynkach wschodzących są historycznie bardzo niskie. Tutaj mowa akurat o klasycznym wskaźniku P/E, ale podobne obserwacje można poczynić na bazie wskaźnika CAPE, czyli miary uwzględniającej zyski z ostatnich 10 lat.

Źródło: Star Capital AG

Powyższa tabela przedstawia zestawienie rynków posortowane rosnąco właśnie wg tego wskaźnika. Jak widać, w górnych partiach listy znajdują się rynki z omawianego sektora. Także polski. Cała grupa EM wprawdzie znajduje się nisko, ale to nie koniec tabeli. Wartość wskaźnika także i w tym wypadku jest interesująca.

Wróćmy jednak do pierwszego wykresu. Mamy więc wskazówkę, że wyceny rynków wschodzących są niskie. Zauważmy również, że dwie poprzednie fale wzrostów trwały około 5 lat i oddziela je od siebie przedział około 15-20 lat. Tak dołki, jak i szczyty. Poprzednia faza wzrostu rozpoczęła się mniej więcej w podobnej odległości wstecz. Można więc dla uproszczenia uznać, że fala zainteresowania EM pojawia się raz na pokolenie. Stąd wniosek, że może wkrótce taka fala może się pojawić. Wkrótce, czyli w ciągu najbliższych lat. Warunek dobrych wycen jest spełniony. Dodatkowo waluty tego sektora są przecenione, a więc mogłyby zyskiwać, co tylko poprawia relację zysku do ryzyka dla zainteresowanych. Zaangażowanie mogłoby bowiem generować zyski nie tylko z samego wzrostu wycen, ale i z pozytywnych zmian walutowych. Czy ta fala nadejdzie? Nie wiem, a nawet jeśli, to być może trzeba na nią poczekać jeszcze jakiś czas. Niemniej warunki sprzyjają. W szczególności w przypadku rynku polskiego, dla którego wskaźnik CAPE jest niski, podobnie jak wskaźnik cena/wartość księgowa (PB w tabeli), który jest mniejszy od 1.


Kamil Jaros

Analityk mBank Biuro Maklerskie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk