• Odbierz prezent
Ceny mieszkań spadają w najszybszym tempie od 2009 r. Czynsze 30% w górę, a obywateli nie stać na kredyt
fot. freepik.com

Ceny nieruchomości w Wielkiej Brytanii spadają w najszybszym tempie od 2009 r. Liczba osób ubiegających się o kredyt hipoteczny maleje, a część społeczeństwa utknęła na rynku najmu. Ekonomiści spodziewają się ok. 10% spadku cen w czasie trwającego kryzysu. 


Inwestuj w globalne akcje, fundusze ETF i amerykańskie opcje, zarabiając do 5,8% na darmowej gotówce!

Otwórz konto w Freedom24


 

 

  • Ceny mieszkań w UK spadają w najszybszym tempie od 14 lat.
  • Ceny domów i tak pozostają średnio o 40 tys. funtów droższe niż przed pandemią. 
  • W ciągu ostatnich 3 lat koszty wynajmu w Londynie wzrosły o 30%. 

 

 

Ceny nieruchomości w UK ze sporym spadkiem 

W sierpniu ceny domów spadły w najszybszym tempie od miesięcy. Wszystko za sprawą rosnącego oprocentowania i wysokiej inflacji, które obniżają przystępność cenową mieszkań oraz popyt. 

Zobacz również: Mieszkanie czy lokata - co się obecnie bardziej opłaca? Sprawdź szacunki analityków

 

FXMAG nieruchomości ceny mieszkań spadają w najszybszym tempie od 2009 r. czynsze 30% w górę, a obywateli nie stać na kredyt  ceny domów uk, co wpływa na spadek cen nieruchomości w wielkiej brytanii, czemu ceny nieruchomości w wielkiej brytanii spadają, czy ceny nieruchomości w wielkiej brytanii rosną, dlaczego ceny nieruchomości w wielkiej brytanii spadają, dlaczego ceny nieruchomości w wielkiej brytanii spadły, ile kosztuje mieszkanie w uk, inflacja w uk, jaka była sprzedaż domów w wielkiej brytanii, jaka sytuacja rynku nieruchomości w wielkiej brytanii, jaki indeks cen nieruchomości halifax, jaki popyt na rynku nieruchomości w wielkiej brytanii, jaki rynek nieruchomości w wielkiej brytanii, jakie ceny domów w wielkiej brytanii, jakie ceny na angielskim rynku nieruchomości, jakie ceny nieruchomości w wielkiej brytanii, jakie dane z rynku nieruchomości w wielkiej brytanii, koszty wynajmu wielka brytania, rynek nieruchomość w wielkiej brytanii prognozy, wielka brytania stopy procentowe,ceny mieszkań uk 1

Źródło: Halifax 

 

Pomimo obserwowanego spadku, ceny domów i tak pozostają średnio o 40 tys. funtów wyższe od poziomów sprzed pandemii. Królewski Instytut Dyplomowanych Rzeczoznawców poinformował, że badanie osób zajmujących się wyceną domów wykazało znaczny pesymizm co do perspektyw rynkowych

Według szacunków analityków portalu Zoopla w tym roku sprzedaż mieszkań i domów w Wielkiej Brytanii będzie najniższa od 2012 r. Szacuje się, że w ciągu 12 miesięcy dojdzie do ok. 1 mln transakcji kupna-sprzedaży, liczba transakcji będzie zatem o 20% niższa niż w 2022 r. 1 na 10 osób rezygnuje z wnioskowania o kredyt hipoteczny, gdyż obawia się nieprzychylnej weryfikacji zdolności. 

 

Zobacz również: Zdolność kredytowa rośnie, a banki są skłonne pożyczyć dużo więcej! Na ile można realnie liczyć, kupując mieszkanie?

 

Podwyżki stóp procentowych drenują rynek 

W przypadku cyklu zacieśniania polityki pieniężnej zawsze istnieje efekt opóźnienia. To właśnie on sprzyja niepewności po stronie popytowej. Przyjmuje się, że potencjalni nabywcy zdecydowali się odroczyć transakcje w nadziei na powrót stabilności.   

Lipcowe dane Banku Anglii śledzące liczbę wniosków o kredyty hipoteczne pokazały najniższy poziom od 5 miesięcy. Osoby, które normalnie ubiegałyby się o finansowanie, “utknęły” na rynku najmu. 

“Każdy miesiąc to nowy rekord na rynku wynajmu. W ciągu ostatnich 12 miesięcy czynsze wzrosły bardziej niż w latach 2015–2019” - komentuje sytuację Aneisha Beveridge, dyrektor ds. badań w Hamptons. 

Oczywiście czynsze najszybciej rosną w Londynie. Mieszkańcy peryferyjnych regionów płacą obecnie nawet 30% wyższe opłaty niż w styczniu 2020 r. 

 

 

Warto przypomnieć, że BoE na przestrzeni ostatnich 14 miesięcy podnosił stopy procentowe, które obecnie osiągnęły najwyższy poziom od 2008 r. Co więcej, przypuszcza się, że kolejna podwyżka nastąpi we wrześniu. Osiągnięcie poziomu 5,25% było konieczne z perspektywy rosnących kosztów życia. 

W skali G7 ceny domów w UK w największym stopniu przewyższają koszty budowy. Przez lata nie budowano wystarczającej liczby. Z tego powodu w Wielkiej Brytanii grunty pod budowę stanowią największą część aktywów gospodarstw domowych.  

 

Zobacz również: Ceny mieszkań w mieście wyższe nawet o 50% niż na terenie aglomeracji! Zobacz szacunki!

 

Wskaźnik cen nieruchomości do kosztów 

FXMAG nieruchomości ceny mieszkań spadają w najszybszym tempie od 2009 r. czynsze 30% w górę, a obywateli nie stać na kredyt  ceny domów uk, co wpływa na spadek cen nieruchomości w wielkiej brytanii, czemu ceny nieruchomości w wielkiej brytanii spadają, czy ceny nieruchomości w wielkiej brytanii rosną, dlaczego ceny nieruchomości w wielkiej brytanii spadają, dlaczego ceny nieruchomości w wielkiej brytanii spadły, ile kosztuje mieszkanie w uk, inflacja w uk, jaka była sprzedaż domów w wielkiej brytanii, jaka sytuacja rynku nieruchomości w wielkiej brytanii, jaki indeks cen nieruchomości halifax, jaki popyt na rynku nieruchomości w wielkiej brytanii, jaki rynek nieruchomości w wielkiej brytanii, jakie ceny domów w wielkiej brytanii, jakie ceny na angielskim rynku nieruchomości, jakie ceny nieruchomości w wielkiej brytanii, jakie dane z rynku nieruchomości w wielkiej brytanii, koszty wynajmu wielka brytania, rynek nieruchomość w wielkiej brytanii prognozy, wielka brytania stopy procentowe,ceny mieszkań uk 2

Źródło: John Muellbauer/ora.ox.ac.uk


Agnieszka Patyk

Redaktorka portalu FXMAG. Z wykształcenia ekonomistka specjalizująca się w rynkach wschodnich. Śledzi sytuację na rynku nieruchomości i analizuje rozwój spółek technologicznych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk