Scenariusz pesymistyczny wiąże się z szokową reakcją na kolejne podwyżki stóp procentowych w odpowiedzi na szybko rosnącą inflację. Zahamowanie popytu na mieszkania zbiegłoby się ze stopniowo rosnącą dużą podażą mieszkań wystawianych na rynek (projekty rozpoczynane w 2021 w warunkach boomu mieszkaniowego) i skutkowałoby gwałtownymi spadkami cen mieszkań.
Pesymistyczny scenariusz wzmocniłoby też silne pogorszenie sytuacji gospodarczej na skutek kolejnej fali epidemii ze zmodyfikowanym wirusem (jednocześnie przy ograniczonym stopniem zaszczepienia populacji), a także niekorzystne zmiany w makroekonomicznym otoczeniu zewnętrznym.
Analiza wyników ankiety NBP do przewodniczących Komitetów Kredytowych wskazuje, że w 3q21 większość ankietowanych banków zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych. Głównym czynnikiem skłaniającym je do zaostrzenia polityki kredytowej było wdrożenie znowelizowanej od 1 lipca br. Rekomendacji S (w szczególności skrócenie maksymalnego okresu, dla którego badana jest zdolność kredytowa kredytobiorcy). Restrykcyjność polityki łagodziły jednak pozytywne prognozy sytuacji gospodarczej i presja konkurencji. Popyt na kredyt był wzmacniany prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym i poprawą sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych. Niemniej banki odczuwały również negatywny wpływ na popyt na kredyty wykorzystywania alternatywnych źródeł finansowania.
Przewidywania na 4q21 zakładają zaostrzenie polityki kredytowej i spadek popytu na kredyty mieszkaniowe, wiązany z decyzjami NBP odnośnie polityki pieniężnej.
W krótkim okresie przejściowa poprawa demografii w niektórych dużych miastach może wzmocnić popyt na mieszkania. Te zmiany mają charakter przejściowy, z roku na rok coraz silniej będą widoczne prognozowane trendy demograficzne na najbliższe kilka dekad – spadek liczby ludności Polski i starzenie się społeczeństwa. Czynnikiem, który mógłby osłabić negatywne trendy demograficzne, jest większa skala kontrolowanej imigracji do Polski.
Konsekwencją epidemii jest m.in. okresowe usztywnienie ruchu granicznego, które ograniczyło przyjazdy cudzoziemców do pracy, powodując osłabienie popytu na wynajem, jak i zakup mieszkań.
***Materiał pochodzi z raportu PKO BP: Nieruchomości Mieszkaniowe, Analizy Nieruchomości, którego pełną zawartość możesz zobaczyć i pobrać klikając w poniższy przycisk: