• Odbierz prezent
Ceny kukurydzy wciąż przy tegorocznych maksimach. Cena kawy hamuje wzrosty

W minionym tygodniu sytuacja na rynku kukurydzy ustabilizowała się po dynamicznej zwyżce rozpoczętej w połowie maja. Niemniej, odreagowanie spadkowe na wykresie cen tego zboża było niewielkie, co świadczy o sile strony popytowej. Notowania kukurydzy także dzisiaj otworzyły sesję luką wzrostową. Cena kukurydzy w USA porusza się wciąż w okolicach 4,30 USD za buszel, czyli niedaleko tegorocznych maksimów.

Stronę popytową na rynku kukurydzy nieustannie wspierają doniesienia o znaczących opóźnieniach w zasiewach tego zboża w Stanach Zjednoczonych. Już od wielu tygodni pogoda nie sprzyja farmerom – już początek całego procesu zasiewów był słaby, a później było tylko gorzej. Przedłużające się problemy pogodowe nie pozwalały farmerom nadrobić zaległości.

W tym czasie w roku zasiewy kukurydzy w USA powinny być już prawie ukończone (średnia dla tego okresu wynosi 96%), a tymczasem amerykański Departament Rolnictwa wczoraj podał, że w minioną niedzielę były one ukończone w zaledwie 67 procentach. Jeśli pogoda w najbliższych kilku tygodniach nie będzie sprzyjała farmerom, to nie nadrobią oni zaległości i nie obsieją takiego areału, jaki planowali.

Ceny kukurydzy wciąż przy tegorocznych maksimach - 1

Notowania ceny kukurydzy w USA – dane dzienne

Już teraz wydaje się pewne, że podaż kukurydzy w USA będzie mniejsza ze względu na opóźnienia w zasiewach. Utrata zboża szacowana jest na około 20-40 mln ton zboża. Niemniej, sytuacja nie jest podbramkowa – Amerykanie rozpoczęli bieżący rok przy zapasach kukurydzy na poziomie 62 mln ton (czyli większych niż 10-letnia średnia na poziomie 40 mln ton).

W rezultacie, nawet mimo problemów z zasiewami, rynkom raczej nie grozi niedostatek kukurydzy. Warto mieć też na uwadze, że w prognozy dużej produkcji kukurydzy pojawiają się w krajach Ameryki Południowej – Brazylii oraz Argentynie.

KAWA

Wyhamowanie wzrostowej serii cen kawy.

W maju nastroje inwestorów na rynku kawy zaczęły się poprawiać. Po skromnych zwyżkach w okolicach połowy miesiąca, końcówka maja przyniosła bardziej zdecydowany ruch w górę. Cały miniony miesiąc dla cen kawy arabica w Stanach Zjednoczonych zakończył się powyżej bariery 100 centów za funt.

Zwyżkom notowań kawy w ostatnich tygodniach sprzyjały obawy dotyczące sytuacji pogodowej w Brazylii, czyli kraju będącym największym producentem kawy na świecie. Stronie popytowej pomagała także lepsza kondycja brazylijskiego reala (siła lokalnej waluty na ogół zniechęca farmerów do eksportu kawy za granicę, zmniejszając tym samym dostępność surowca).

Wczoraj notowania kawy arabica spadły, ale sytuacja na tym rynku nadal sprzyja raczej stronie popytowej, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. Sytuacja pogodowa w Brazylii nadal nie jest zbyt dobra i może utrudniać zbiory kawy. To zaś może skłaniać większą część inwestorów instytucjonalnych do zamykania krótkich pozycji na tym rynku (a te nadal przeważają). Rynek kawy jest wciąż podatny na efekt short covering.

Ceny kukurydzy wciąż przy tegorocznych maksimach - 2

Notowania kawy arabica w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: KUKURYDZA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZC2!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk