Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,04%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,07%
GBP / PLN5,05+0,15%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,62+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 232,81+1,87%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny kryptowalut manipulowane przez boty?

Tatiana Pasich | 16:00 04 październik 2018
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Niektórzy traderzy dążą do osiągnięcia jak największych zysków w krótkim czasie. Wykorzystują w tym celu różne programy do automatycznego handlu. Odgrywa on coraz większą rolę na różnych rynkach. Jak wygląda sytuacja na rynku kryptowalut? Czy jest on zdominowany przez boty?

 

2 października Wall Street Journal opublikował raport dotyczący wykorzystania programów do automatycznego handlu na rynku kryptowalut. Okazało się, że odgrywają tu one dużą rolę. Takie programy nie są niczym nowym na rynkach. Są one obecne zarówno na tradycyjnych rynkach, jak i na rozwijającym się rynku kryptowalut. Programy te pozwalają traderom znaleźć najlepsze momenty na wejście i wyjście z transakcji, wysyłają zlecenia na rynek i automatycznie je realizują. Wszystko to dzieje się tak szybko, że traderzy, którzy nie mają dostępu do takich rozwiązań, pozostają w tyle za tymi, którzy z nich korzystają.

Programy do automatycznego handlu są używane zarówno legalnie, jak i do strategii manipulacyjnych. Takie programy potocznie nazywa się botami.

Reklama

Odnosząc się do rynku kryptowalut, Wall Street Journal wskazał na brak właściwych regulacji prawnych jako główny czynnik, który pozwala botom na nadużywanie strategii manipulacyjnych na skalę wręcz przemysłową.

W wywiadzie dla Wall Street Journal , Andy Bromberg – współzałożyciel i prezes start-upu CoinList stwierdził, że ten rodzaj aktywności jest obecnie powszechny na rynku. Dodał też, że psuje to reputację rynku i jest krzywdzące dla inwestorów indywidualnych.

 

Dobre i złe boty

W swym raporcie Wall Street Journal wspomina o kryptowalutowym funduszu hedgingowym Virgil Capital o wartości 80 mln USD. Fundusz ten używa własnych botów na licznych giełdach kryptowalut na całym świecie. W wywiadzie dla Wall Street Journal, Stefan Qin – partner zarządzający Virgil Capital powiedział, że „wciąż gra w kotka i myszkę z wrogimi botami”.

W tym roku fundusz Virgil Capital stracił swe środki na niektórych transakcjach w Ethereum (ETH) z powodu złośliwego bota, którego działanie było wymierzone w ten fundusz. Strategia działania tego bota została wyjaśniona w następujący sposób: „Strategia tego bota była podobna do spoofingu – praktyki, w której traderzy wprowadzają fałszywe zlecenia tylko po to, by je anulować. Ta taktyka, mająca na celu skłonienie innych inwestorów do kupowania lub sprzedawania aktywa przez fałszywe sygnalizowanie, że jest większa podaż lub popyt niż w rzeczywistości, została zabroniona na amerykańskich rynkach akcji i kontraktów terminowych w 2010 r.”

Reklama

Czytaj także: Traderzy, którzy zgarną twój kapitał

Zakłada się, że wszyscy inwestorzy powinni mieć jednakowy dostęp do informacji. Zyski i straty powinny być określone przez to, kto miał trafniejszą prognozę. Jednak nie brakuje uczestników rynku, którzy go sobie podporządkowują. Nie grają uczciwie i odnoszą korzyści kosztem innych graczy. Można wyr.. Czytaj
Traderzy, którzy zgarną twój kapitał

 

Czy zakazy mają sens?

Wall Street Jornal rozmawiał również z traderem Kjetilem Eilertsenem, który rozpoczął handel Bitcoinem (BTC) w 2011 r. Rozwinął on program „Quatloo Trader”, który był promowany jako „najlepsze narzędzie manipulacji rynkowych w świecie krypto”. Ideą tego programu było ułatwienie manipulacji rynkowych dzięki wbudowanym narzędziom, które realizowały różne strategie nadużyć.

Eilertsen powiedział, że zakaz manipulacji w świecie walut cyfrowych jest bezcelowy i że lepszy efekt dałoby dostarczenie narzędzi do manipulacji również drobnym traderom. Jak stwierdził: „Jeśli każdy może manipulować, wtedy nikt nie manipuluje. Nie można zabronić czegokolwiek ludziom, którzy są w to zaangażowani.”

Warto wspomnieć, że podobne programy nie są dozwolone na tradycyjnych giełdach papierów wartościowych. Giełda w Nowym Jorku regularnie monitoruje wszelkie transakcje w celu wykrycia przejawów nielegalnych działań tradingowych i praktyk manipulacyjnych. W razie ich ujawnienia, podejmuje działania zmierzające do ukarania sprawców.

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Tatiana Pasich

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, redaktor portalu FXMAG.


Reklama

Czytaj dalej