• Odbierz prezent
Cenie złota ciąży mocny dolar (USD). Czy cenny kruszec zdoła przebić się w górę?
fot. pexels.com

Na początku drugiego tygodnia września notowania kruszcu ustabilizowały się w okolicach 1920 USD/troz, wsparciem służyła 200-dniowa prosta średnia krocząca. Umocnienie dolara w następstwie silniejszych od oczekiwań danych z USA o sprzedaży detalicznej oraz inflacji PPI zepchnęło 14 września ceny metalu w pobliże 1900 USD/troz.

 

 

Podczas kolejnych, poprzedzających posiedzenie FOMC, sesji notowania złota wspięły się powyżej 1930 USD/troz po zejściu indeksu USD z sześciomiesięcznych szczytów. Tuż przed decyzją Fed osłabienie dolara wywindowało ceny kruszcu do 1947,3 USD/troz.

Cenie złota ciąży mocny dolar (USD). Czy cenny kruszec zdoła przebić się w górę? - 1

 

Fed, zgodnie z przewidywaniami, pozostawił stopy procentowe bez zmian w przedziale 5,25-5,50%. Jastrzębie nastawienie amerykańskiego banku centralnego (możliwa jeszcze jedna podwyżka w tym roku, stopy „wyżej na dłużej”) umocniło amerykańską walutę i zepchnęło notowania kruszcu w pobliże 1930 USD/troz. W ocenie inwestorów Fed Funds futures, stopy procentowe w USA nie zmienią się do lipca przyszłego roku.

 

Fed pozostawia stopy procentowe na poziomie 5,25-5,50%; perspektywa miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki może skutkować obniżonym apetytem inwestorów na metal i spadkami cen w 2023 roku do 1800 USD/troz. Według analizy Capital Economics opublikowanej dwa dni przed spotkaniem FOMC, notowania kruszcu obsuną się do 1800 USD/troz w perspektywie końca roku. Firma oczekuje presji na popyt inwestycyjny za sprawą miękkiego lądowania amerykańskiej gospodarki, co przeważy nad wsparciem płynącym z obniżonych oczekiwań inwestorów względem lokalnych stóp procentowych (CE spodziewa się ruchu inflacji w kierunku 2% w połowie 2024 roku). Historycznie wysokie ceny kruszcu mogą też zaktywizować stronę podażową. Firma odnotowuje relatywną odporność cen metalu na rosnące długoterminowe realne stopy procentowe (U.S. 10Y TIPS wrócił ostatnio do poziomów z lipca 2007 r., powyżej 2%) w otoczeniu zmniejszonego globalnego popytu na złoto w H1’23 (-5% r/r), do czego przyczynił się odpływ inwestorów z ETF-ów. Zapoczątkowany we wrześniu trend spadkowy aktywów SPDR Gold Trust teoretycznie wpisuje się w scenariusz CE, warto jednak odnotować, że gdy w lutym-marcu ceny kruszcu zbliżyły się do 1800 USD/troz, fundusz posiadał ponad 900 ton złota. Obecnie aktywa tego największego globalnie, „złotego” ETF-u przekraczają 878 ton i od trzeciej dekady maja, gdy ustanowiły tegoroczny rekord sięgając 944 ton, charakteryzują się dość zmienną korelacją z notowaniami kruszcu.

 

Zobacz także: To miał być debiut roku. Tymczasem akcje spadają poniżej ceny IPO


PKO Bank Polski - Analizy Rynkowe

PKO Bank Polski jest niekwestionowanym liderem polskiego sektora bankowego. Wg wstępnych danych na koniec 2020 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 2,65  mld zł a wartość aktywów 382 mld zł. Bank jest podstawowym dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Posiadając ponad 9,51 mln kart płatniczych, bank jest największym wydawcą kart debetowych i kredytowych w Polsce. Dzięki rozwojowi narzędzi cyfrowych, w tym aplikacji IKO, która na koniec 2020 r. miała ponad 5 mln aktywnych aplikacji, PKO Bank Polski jest najbardziej mobilnym bankiem w Polsce. Silną pozycję Banku wzmacniają spółki Grupy Kapitałowej. Dom Maklerski PKO Banku Polskiego jest liderem pod względem liczby i wartości transakcji IPO i SPO na rynku kapitałowym. 
Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk