• Odbierz prezent
Cena złota zaczyna tydzień od spadków. Kurs ropy naftowej WTI oscyluje dzisiaj rano w okolicach 59 dolarów
fot. freepik.com

Notowania ropy naftowej przez większość minionego tygodnia poruszały się w konsolidacji – i tak również rozpoczyna się na tym rynku bieżący tydzień. Cena ropy naftowej WTI oscyluje dzisiaj rano w okolicach 59 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 62,50-62,80 USD za baryłkę.

Pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej w ostatnich dniach była polepszająca się sytuacja w Stanach Zjednoczonych, gdzie pojawiły się dobre dane makro, a programy szczepionkowe postępują bez większych problemów. Niemniej, ten optymizm dotyczący gospodarki USA jest wątły. W niedzielnym wywiadzie dla CBS szef Fed, Jerome Powell, ocenił, że amerykańska gospodarka znajduje się w „punkcie przegięcia” i że powinna ostrożnie znosić obostrzenia pandemiczne. Istnieje bowiem ryzyko, że zrobi to zbyt wcześnie, a wtedy dojdzie do kolejnego wzrostu zakażeń.

Presja na spadek cen ropy w obliczu pandemicznej niepewności - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

To ryzyko jest podsycane faktem, że kolejne mutacje wirusa skutecznie uderzają w wiele innych państw świata. W liczbie zakażeń przodują państwa Europy oraz Ameryki Południowej, jak również niektóre kraje Azji, m.in. Indie. W tych rejonach świata sytuacja jest wyjątkowo trudna, a obostrzenia w ostatnich tygodniach były zaostrzane, a nie znoszone.

Dopóki świat nie poradzi sobie z pandemią, trudno liczyć na istotny wzrost popytu na ropę naftową na świecie. A to z kolei jest czynnik, który w kolejnych tygodniach może wyraźnie negatywnie wpływać na ceny tego surowca, zwłaszcza że już od maja kraje OPEC+ mają zamiar stopniowo zwiększać produkcję ropy naftowej, wycofując się z wcześniej narzuconych limitów.

Presja na spadek cen ropy w obliczu pandemicznej niepewności - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Korekta spadkowa notowań złota

Nowy tydzień zaczyna się dla cen złota spadkowo. Notowania kruszcu kontynuują zniżkę rozpoczętą w piątek i obecnie zeszły one poniżej poziomu 1740 USD za uncję.

Spadek notowań złota nie jest zaskoczeniem dla inwestorów, biorąc pod uwagę uwarunkowania techniczne na wykresie tego surowca. W drugiej połowie poprzedniego tygodnia ceny złota dotarły bowiem do ważnego poziomu oporu, czyli okolic 1760 USD za uncję. Reakcja strony podażowej była więc w tym rejonie oczekiwana.

Ponadto, osunięciu się notowań złota w dół sprzyja sytuacja na wykresie wartości amerykańskiego dolara. Od piątku notowania USD rosną, korygując niedawne, trwające półtora tygodnia, zniżki.

Podobnie jednak jak w przypadku dolara na razie zwyżka ta powinna być traktowana jako korekta, tak samo na złocie spadek notowań prawdopodobnie jest tymczasowy. W obliczu globalnej niepewności wywołanej pandemią, przedłużającej się ultraluźnej polityki monetarnej w USA oraz coraz większej presji inflacyjnej, jest duża szansa na zwiększone zainteresowanie złotem jako inwestycją wśród globalnych inwestorów.

Presja na spadek cen ropy w obliczu pandemicznej niepewności - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk