• Sklep
  • Odbierz prezent
Cena złota (XAU/USD) najwyżej od sześciu lat, przekroczyła 1455 dolarów. Srebro (XAG/USD) najdroższe od ponad roku

W piątek 19 lipca kurs złota po raz kolejny wybił tegoroczne maksima, jednocześnie osiągając najwyższą wartość od ponad sześciu lat. Jedna uncja złotego kruszcu przekroczyła cenę 1455 dolarów, co jest wartością ostatnio notowaną w maju 2013 r. Srebro natomiast wybiło dziś najwyższą cenę od czerwca zeszłego roku. Co wpływa na dynamiczne wzrosty cen złota i srebra?

 

Kurs złota rozpoczął dynamiczne wzrosty pod koniec maja, z poziomu 1280 dolarów rosnąc do ponad 1400 dolarów w drugiej połowie czerwca. Tegoroczny szczyt został wybity na poziomie 1455 dolarów za uncję, co jest jednocześnie najwyższą ceną od ponad sześciu lat.

Na zauważalną dynamikę wzrostów notowań złota wpływa jego negatywna korelacja z dolarem amerykańskim (złoto jest wyceniane w dolarze - XAU/USD), co oznacza że spadki amerykańskiej waluty wpływają na wzrost złota. Widmo obniżki stóp procentowych przez amerykański Fed o przynajmniej 25 punktów bazowych bez wątpienia wpływa na aprecjację złota, co więcej - jeśli rzeczywiście dojdzie do obniżki stóp procentowych w USA - cena złota może kontynuować wzrosty. Kolejne spotkanie FOMC odbędzie się za dwanaście dni (31 lipca), zaś wg narzędzia Fed Watch od CME, prawdopodobieństwo obniżki stóp o 50 punktów bazowych przekracza 50%, zaś zmniejszenie stóp o 25 pkt. bazowych jest w zasadzie pewne.

Na wzrosty notowań złota wciąż także wpływ mają relacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Chinami, w kontekście „wojny handlowej”.

 

Cena złota jest również zauważalnie skorelowana z notowaniami srebra, które w piątek wybiło nowe tegoroczne szczyty i osiągnęło najwyższą cenę od czerwca zeszłego roku. Kurs srebra (XAG/USD) zbliżył się do poziomu 16,5 dolara za uncję, notując piątą mocno wzrostową sesję pod rząd

Czytaj także: Banki centralne i złoto. Po co państwom rezerwy złotego kruszcu?

Na początku lipca Narodowy Bank Polski poinformował o zakupie niemal 100 ton złota, a także o planach sprowadzenia połowy obecnych polskich rezerw ze skarbca Banku Anglii. Czerwcowe zakupy kosztowały NBP ponad 16 mld złotych i były największymi nie tylko w całej historii Polski, ale także globalnie .. Czytaj
Banki centralne i złoto. Po co państwom rezerwy złotego kruszcu?

 

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk