• Odbierz prezent
Cena złota wystrzeli? Jak amerykańskie wybory wpłyną na ceny złota? Odreagowanie na rynku ropy naftowej [notowania WTI i BRENT]
Z artykułu dowiesz się:

- ile kosztuje baryłka ropy naftowej

- czy warto inwestować teraz w złoto 

Druga połowa wczorajszej sesji na rynku ropy naftowej była okresem wyraźnych zwyżek notowań tego surowca. Cena ropy gatunku WTI powróciła do okolic 37 USD za baryłkę, a cena ropy naftowej Brent przekroczyła na nowo poziom 39 USD za baryłkę. Dzisiaj rano wzrosty są kontynuowane.

Przyczyną odbicia notowań ropy naftowej w górę były informacje o coraz większym prawdopodobieństwie przedłużenia dużych cięć produkcji ropy na początek przyszłego roku. W Rosji doszło do spotkania ministra energii, Aleksandra Nowaka, z przedstawicielami krajowego przemysłu naftowego w celu przedyskutowania możliwych scenariuszy dotyczących produkcji ropy na początku przyszłego roku. Według doniesień Reutersa, Rosja nadal rozważa utrzymanie obecnego scenariusza czyli podniesienia limitów produkcji ropy w ramach porozumienia naftowego – jednak jednocześnie, coraz bardziej skłania się do scenariuszy alternatywnych: utrzymania dotychczasowych limitów co najmniej do końca I kw. 2021 r. albo nawet jeszcze głębszego cięcia wydobycia niż to obecne.

Rosja coraz bardziej przychylna przedłużeniu limitów produkcji ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Rosja jest jednym z kluczowych sygnatariuszy porozumienia OPEC+. W ostatnich latach kraj ten solidarnie ciął produkcję ropy naftowej wraz z innymi producentami, jednak często wyrażał sprzeciw wobec prób ustanowienia zbyt niskich limitów produkcji. Wynikało to m.in. z wewnętrznego oporu ze strony rosyjskich spółek naftowych, niechętnych cięciom wydobycia i ograniczaniu swoich przychodów, zwłaszcza w obliczu rosnącej konkurencji ze strony USA.

Rosyjscy politycy w ostatnich tygodniach jednak coraz częściej zaznaczają, że przedłużenie okresu obniżonej produkcji ropy może okazać się konieczne ze względu na dramatyczny spadek popytu na ropę, wynikający z restrykcji związanych z pandemią. Ostatecznie na decyzję Rosji prawdopodobnie największy wpływ będzie miał Władimir Putin, który publicznie potwierdził, że rozważa różne opcje.

Do oficjalnego spotkania państw OPEC dojdzie na przełomie listopada i grudnia. Wtedy najprawdopodobniej odbędą się również rozmowy krajów OPEC+, dotyczące działań w zakresie porozumienia naftowego.

Rosja coraz bardziej przychylna przedłużeniu limitów produkcji ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Jak amerykańskie wybory wpłyną na ceny złota?

Dzisiejsza i jutrzejsza sesja na rynkach finansowych może być niezwykle nerwowa, ale i ciekawa. W centrum uwagi znajdują się oczywiście wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, które dzisiaj wchodzą w decydującą fazę. Nadchodząca noc wyborcza najprawdopodobniej będzie czasem dużej zmienności cen aktywów, w tym także złota.

Notowania złota są w największym stopniu uzależnione od wartości amerykańskiego dolara. W ostatnich dniach USD zwyżkował na skutek oddalenia się szans na rychłe przegłosowanie kolejnego pakietu stymulacyjnego w USA. Im większa szansa na ten pakiet, tym większa szansa na wzrost notowań złota, od lat traktowanego przez wielu inwestorów jako zabezpieczenie przed inflacją.

Sondaże wyborcze wskazują na przewagę Joe Bidena, jednak wiele niepewności budzi ostateczny wynik w niektórych stanach, tzw. swing states, do których należą m.in. Floryda, Nevada czy Arizona. W rezultacie, Donald Trump także ma szansę na zwycięstwo.

Teoretycznie, jakikolwiek wynik wyborów byłby dla złota w dużej mierze korzystny, bowiem w obliczu trudnej sytuacji związanej z pandemią dodatkowe wsparcie rządowe w USA jest praktycznie przesądzone. Niemniej, w praktyce dużo mniejsze szanse na szybkie ustanowienie nowego pakietu stymulacyjnego dałaby wygrana Trumpa, bowiem ostatnie tygodnie pokazały, że nie jest on skłonny do kompromisu w tej sprawie. Tym samym wygrana Bidena bardziej sprzyjałaby stronie popytowej na rynku złota.

Niemniej, warto mieć na uwadze to, że długoterminowe perspektywy dla złota nadal pozostają dobre, a powyższe spekulacje i tak najprawdopodobniej nie będą miały aż tak dużego przełożenia na sytuację na przestrzeni paru miesięcy czy lat. Wystarczy przywołać echa wyborów w USA sprzed 4 lat, kiedy to wygrana Trumpa doprowadziła do wystrzału cen złota w górę, ale tylko na kilka godzin – później kruszec powrócił do zniżek i utrzymywał spadki przez miesiąc.

Rosja coraz bardziej przychylna przedłużeniu limitów produkcji ropy naftowej - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk