• Odbierz prezent
Cena złota wraca do łask. Złoty kruszec napędzany obawą rynkową!
Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego cena złota zaczęła rosnąć,
  • czy możemy spodziewać się silnego wybicia.

Po kilku dniach spadków cena metalu wróciła powyżej 1840 USD za uncję. Obawy o rozwój pandemii i postęp w negocjacjach w USA napędzają wzrosty ceny kruszcu.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

W ostatnich dniach kraje raportuje szczególnie wysoką liczbę nowych zachorowań na COVID19, a część krajów decyduje się na poważne ograniczenia w związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia. Na twarde lockdowny zdecydowały się m.in. Niemcy i Holandia. Wielka Brytania wejdzie od środy w 3 poziom bezpieczeństwa, co oznacza znaczące ograniczenia w funkcjonowaniu restauracji, a także utrudnia rodzinne spędzanie świąt. Burmistrz Nowego Jorku zakomunikował, że jest gotowy na zamknięcie miasta, jeżeli dzienna liczba zachorowań nie zacznie spadać.

Wszystkie te działania mają na celu zahamowanie 3 fali epidemii COVID19, co pozwoli na spokojne przeprowadzanie procesu masowych szczepień. Władze krajowe przypominają, że nie warto marnować trudu poniesionego przez cały świat w przededniu dostępu do szczepionki przeciw COVID19 i stopniowemu powracaniu do normalności.

Lockdown wzmaga oczywiście poziom niepewności na rynku, co naturalnie wspiera notowania złota, ale kluczowe jest to, że jeśli w Stanach Zjednoczonych dojdzie do wprowadzania ograniczeń, to z pewnością przyspieszy to negocjacje nad pakietem stymulacyjnym a Kongres i Senat znajdą się pod presją i będą chciały niezwłocznie przyjąć program pomocowy. Niezmiennie pakiet pomocowy wzbudza niepokój o stan inflacji, a wizja zwiększenia ilości pieniądza w gospodarce budzi i ekscytację i niepokój jednocześnie.

Zabezpieczeniem przed podwyższoną inflacją ma być złoto, którego notowania zyskują we wtorek 1 proc., a cena uncji kruszcu wynosi 1845 USD.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk