Reklama
WIG82 408,88+1,04%
WIG202 423,14+1,18%
EUR / PLN4,32+0,07%
USD / PLN4,00+0,25%
CHF / PLN4,42+0,20%
GBP / PLN5,04+0,19%
EUR / USD1,08-0,19%
DAX18 503,91+0,15%
FT-SE7 958,36+0,33%
CAC 408 227,92+0,28%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT85,82+0,14%
ROPA WTI81,83+0,13%
ZŁOTO2 195,91+0,19%
SREBRO24,45-0,49%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Traderzy JPMorgan przez niemal dekadę robili w konia rynek złota

Darek Dziduch | 00:00 18 wrzesień 2019
Cena złota - Traderzy JPMorgan przez niemal dekadę robili w konia rynek złota | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

JPMorgan Chase, jeden z czołowych amerykańskich banków inwestycyjnych, był przez niemal dekadę wykorzystywany przez zatrudnionych w nim traderów do manipulacji cenami złota. Jak twierdzą prokuratorzy Departamentu Sprawiedliwości, w nowojorskim banku inwestycyjnym działała zorganizowana i wielopoziomowa grupa przestępcza, która dopuszczała się manipulacji cenowych na rynki metali szlachetnych. Wg Departamentu Sprawiedliwości, działania nieuczciwych traderów na przestrzeni ponad ośmiu lat przyniosły JPMorgan wielomilionowe zyski.  W poniedziałek 16 września zarzuty usłyszało trzech pracowników banku, w tym dyrektor trading desku dla metali szlachetnych w JPMorgan. Jakiego rodzaju manipulacji rynkowych dopuścili się traderzy amerykańskiego banku inwestycyjnego?

 

Robienie rynku w konia

Wg Departamentu Sprawiedliwości traderzy JPMorgan Chase dopuścili się manipulacji rynkowej na ogromną skalę, która pozwalała im na generowanie zysków, przy jednoczesnym unikaniu ponoszenia strat podczas obrotu kontraktami terminowymi futures na złoto. Zarzut ten brzmi dość enigmatycznie i nie jest jednoznaczny - czy bowiem celem inwestowania nie jest właśnie pomnażanie kapitału i unikanie strat? Traderzy JPMorgan do tego celu wykorzystywali jednak nieuczciwą przewagę rynkową, manipulując cenami z wykorzystaniem praktyki określanej mianem spoofingu.

Spoofing (ang. „robienie w konia”, parodiowanie) na rynkach finansowych to rodzaj manipulacji, którą da się zastosować na giełdach i platformach handlowych z publicznym orderbookiem (księga zleceń). Obecnie ogranicza się ona w zasadzie wyłącznie do tradingu algorytmicznego i polega na masowym umieszczaniu zleceń w orderbooku w taki sposób, aby tworzyły one iluzję wysokiego popytu lub podaży, wprowadzając innych uczestników rynku w błąd. Istotą „robienia w konia” jest usuwanie przez manipulujących traderów wystawionych wcześniej ofert, zanim zostaną one zrealizowane. Stąd też spoofingowe oferty nigdy nie są tymi najkorzystniejszymi w orderbooku, muszą jednak być na tyle zauważalne, aby tworzyć fałszywy obraz rynkowego sentymentu i wpływać na decyzje innych traderów. Jak to działa? Jeżeli nieuczciwi traderzy chcą wpłynąć na obniżenie ceny konkretnego instrumentu (np. po to, aby kupić go po korzystniejszej cenie), wystawiają liczne oferty sprzedaży o znaczącym wolumenie, aby zwrócić uwagę innych uczestników rynku na budującą się dominację podaży i zachęcić ich do wystawiania ofert ask. Spoofingowe oferty zostają oczywiście anulowane, zanim dojdzie do ich realizacji. Tym samym manipulatorzy dysponujący odpowiednim kapitałem są w stanie wpływać na ceny w zasadzie bez ponoszenia kosztów i ryzyka. Z tego względu spoofing uznawany jest za nieuczciwą i nielegalną praktykę rynkową.

Reklama

Warto pamiętać, że spoofing jest również terminem z dziedziny informatyki i oznacza coś zupełnie innego.

URL Artykułu

 

Traderzy jak mafiosi

Departament Sprawiedliwości oskarżył właśnie o spoofing na rynku kontraktów terminowych na złoto trzech traderów JPMorgan, w tym jednego z dyrektorów zarządzających banku i kierownika surowcowego trading desku, Michaela Nowaka. Oskarżeni mieli dopuścić się manipulacji na ogromną skalę poprzez wystawianie fałszywych ofert na kontraktach na złoto w latach 2008-2016, co prowadziło do wpływania na ceny z wykorzystaniem przewagi rynkowej, jaką posiada nowojorski bank. Nielegalna aktywność przyniosła JPMorgan wielomilionowe zyski, część z których została zainkasowana przez nieuczciwych traderów i ich wspólników, którzy „przymykali oko” na trwający niemal dekadę proceder.

O tym, że zarzuty stawiane przez prokuratorów Departamentu Sprawiedliwości wobec traderów JPMorgan są naprawdę poważne świadczyć może fakt, że zostali oni oskarżeni na podstawie aktu prawnego Racketeer Influenced and Corrupt Organizations (RICO). Jest to prawo ustanowione w 1970 r. w celu walki ze zorganizowanymi grupami przestępczymi, takimi jak np. mafie. Dotyczy ono m.in. wymuszania okupu i działań korupcyjnych, ale także likwidowało lukę prawną, na podstawie której osoba, która zleciła czyjeś zabójstwo, lecz nie brała w nim bezpośredniego udziału, mogła nawet uniknąć odpowiedzialności karnej. Prokuratura uzasadniła swoją decyzję tym, że nielegalny proceder w JPMorgan był zorganizowaną działalnością przestępczą trwającą ponad osiem lat, co kwalifikuje go do zastosowania wobec traderów oskarżenia z tytułu RICO. Nie jest to jednak pierwszy przypadek zastosowania tego prawa wobec uczestników rynków finansowych - jednym z głośniejszych jest postępowanie wobec słynnego Bernarda Madoffa, twórcy jednej z największych piramid finansowych w historii, skazanego na 150 lat pozbawienia wolności i karę finansową w wysokości 170 mln dolarów.

Reklama

URL Artykułu

 

JPMorgan i rynkowe manipulacje

Na przestrzeni ostatniej dekady bank JPMorgan otrzymał od amerykańskich instytucji nadzorujących rynek finansowy 48 kar za rozmaite naruszenia, których łączna wartość przekracza 28 mld dolarów. Głośna sprawa trwającego niemal dziesięć lat spoofingu na rynku złota również może zakończyć się sankcjami finansowymi wobec banku, który przez kilka lat nie zauważył nieprawidłowości w działaniach swoich traderów. Co więcej, JPMorgan był głównym beneficjentem finansowym zorganizowanej manipulacji rynkowej, nawet jeżeli zarząd banku nie miał o niej pojęcia.

Warto przypomnieć, że bank był już oskarżany o manipulacje na rynku metali szlachetnych - JPMorgan w latach 2010-11 miał dokonywać prób monopolizowania rynku kontraktów futures na srebro poprzez umieszczanie nieuzasadnionych ekonomicznie ofert. Zarzuty zostały jednak odrzucone przez nowojorski sąd w styczniu 2016 r.

URL Artykułu

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej