• Odbierz prezent
Cena złota szybko wyhamowała po zeszłotygodniowym impulsywnym wzroście notowań. Kurs ropy (BRENT/WTI) symbolicznie rośnie

Po dynamicznej poniedziałkowej zniżce, notowania ropy naftowej wczoraj podjęły nieudaną próbę jej odreagowania. Niemniej, skończyło się na jedynie symbolicznym wzroście cen i ich pozostaniu w rejonie poniedziałkowego zamknięcia. Także dzisiaj na rynku ropy naftowej widać nieśmiałe przebłyski optymizmu, ale zwyżka ma niewielką dynamikę.

Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyjało kilka informacji. Po pierwsze, na globalnych rynkach finansowych utrzymuje się nastawienie risk-on, które pozytywnie przekłada się na ceny ropy jako surowca powiązanego z koniunkturą w światowej gospodarce. Po drugie, zapasy ropy naftowej w poprzednim tygodniu spadły, o czym poinformował Amerykański Instytut Paliw (API) – we wczorajszym raporcie instytucja ta podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w USA zniżkowały o 2,62 mln baryłek przy oczekiwaniach ich zniżki o 1,1 mln baryłek. Warto jednak mieć na uwadze to, że bardziej precyzyjny raport na temat zapasów, opierający się na większej ilości danych, pojawi się dopiero dzisiaj.

Większy od oczekiwań spadku produkcji ropy naftowej w USA w 2021 r - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Po trzecie, Departament Energii USA (a dokładniej jego statystyczne ramię, Energy Information Agency, EIA) uaktualnił swoje prognozy dotyczące produkcji ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych. Według EIA, w 2021 roku produkcja ropy w USA ma spaść o 270 tys. baryłek dziennie do poziomu 11,04 mln baryłek dziennie. To większa zniżka niż wcześniej zakładano – według poprzednich prognoz, zniżka miała wynieść około 160 tys. baryłek dziennie. Nowe szacunki biorą już pod uwagę lutowy spadek produkcji, wynikający z mrozów w Teksasie.

Według EIA, produkcja ropy w USA zacznie istotnie rosnąć dopiero pod koniec 2021 roku. Natomiast już nieco wcześniej prawdopodobnie zacznie rosnąć popyt na ropę oraz ogólnie na paliwa ze względu na oczekiwane polepszenie kondycji amerykańskiej gospodarki, podnoszącej się po atakach pandemii.

Powyższe informacje pozytywnie wpływają na ceny ropy naftowej, ale mogą nie wystarczyć, aby cena surowca powróciła do trwałych zwyżek. W perspektywie najbliższych kilku miesięcy popyt na paliwa w wielu krajach może pozostać stłumiony przez pandemię, a dodatkowo, OPEC+ planuje stopniowe, ale znaczące zwiększanie własnej produkcji ropy naftowej.

Większy od oczekiwań spadku produkcji ropy naftowej w USA w 2021 r - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Wyhamowanie zwyżek cen złota w obliczu rynkowego optymizmu

Notowania złota w poprzednim tygodniu wyraźnie odbiły w górę, tym samym szybko powracając ponad psychologiczną barierę na poziomie 1700 USD za uncję. Po kilku dniach zwyżek i wczorajszym dotarciu cen kruszcu ponad poziom 1746 USD za uncję, dzisiaj mamy już jednak do czynienia ze spadkami notowań.

Notowaniom złota ciężko utrzymać wzrosty przy obecnych uwarunkowaniach rynkowych. Amerykański dolar delikatnie odbija w górę po czterech sesjach spadkowych z rzędu – a silniejszy USD generuje presję spadkową na notowania złota. Ponadto, ostatnie dane makro z USA – w tym głównie dane z rynku pracy – zaskoczyły pozytywnie, rozbudzając optymizm na globalnych rynkach finansowych i wiarę w stopniową poprawę sytuacji nie tylko w gospodarce USA, lecz na całym świecie.

Ogólnie, wśród inwestorów na początku tygodnia zapanowało nastawienie risk-on, które oznacza większą skłonność do ryzyka i mniejsze zainteresowanie aktywami będącymi tzw. „bezpiecznymi przystaniami”. W zależności od tego, jak długo to nastawienie się będzie utrzymywać, możemy widzieć jedynie wyhamowanie zwyżek cen złota lub ich korektę. Okolice 1747 USD za uncję są najbliższym poziomem oporu, który na razie okazał się skuteczny. Niemniej, już w perspektywie kilkutygodniowej istnieje duża szansa na kontynuację zwyżek cen złota za sprawą powracającej presji na rynku USD.

Większy od oczekiwań spadku produkcji ropy naftowej w USA w 2021 r - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk