• Odbierz prezent
Cena złota rozpoczyna tydzień od spadków! Silny dolar (USD) zmorą dla notowań GOLD. Kurs ropy widocznie zniżkuje

Po nerwowym poprzednim tygodniu, ceny ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od zniżki. Duży wpływ na presję spadkową mają informacje napływające z Egiptu. Dzisiaj nad ranem pojawiły się bowiem oficjalne doniesienia o tym, że 400-metrowy kontenerowiec Ever Given, który od minionego wtorku blokował Kanał Sueski, został w końcu uwolniony z mielizny i ustawiony w prostej linii wzdłuż kanału. Na razie nie oznacza to jeszcze pełnego sukcesu – obecnie trwa ocena uszkodzeń kadłuba statku, natomiast jeszcze w poniedziałek w późniejszych godzinach i przy korzystniejszych pływach, kontenerowiec ma zostać przetransportowany w szerszy fragment Kanału Sueskiego. Dopiero wtedy będzie można mówić o odblokowaniu tej istotnej drogi wodnej dla światowego handlu – w tym dla handlu ropą naftową.

Niemniej, wiadomość o uwolnieniu statku niewątpliwie jest optymistyczna, bowiem istniało realne ryzyko, że blokada Kanału Sueskiego potrwa nawet kilka tygodni. Co prawda nawet tygodniowa przerwa ma ogromny wpływ na globalny handel, jednak w przypadku jej przedłużenia straty byłyby wielokrotnie większe.

Szansa na odblokowanie Kanału Sueskiego, ceny ropy w dół.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

W rezultacie, wygląda na to, że blokada Kanału Sueskiego nie powinna mieć istotnego wpływu na globalny rynek ropy naftowej. Mimo że w kanale utknęło kilkadziesiąt tankowców, to rynek ropy naftowej jest wystarczająco dobrze zaopatrzony, aby nie przełożyło się to na realne braki paliw. Zresztą, w obliczu szalejącej trzeciej fali pandemii, popyt na ropę naftową i paliwa ogółem pozostaje ograniczony.

Po uwolnieniu statku, uwaga inwestorów na rynku ropy powinna przerzucić się z powrotem na OPEC+, ponieważ już w czwartek rozpoczną się rozmowy na temat kształtu porozumienia naftowego od maja.

Szansa na odblokowanie Kanału Sueskiego, ceny ropy w dół.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Cena złota pod presją silnego dolara

Notowania złota rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena kruszcu ponownie zeszła do rejonu 1723-1724 USD za uncję, czyli do okolic minimów z poprzedniego tygodnia.

Spadek notowań złota wynika przede wszystkim z siły amerykańskiego dolara. Jest ona powiązana z rosnącą awersją inwestorów do ryzyka za sprawą nowych restrykcji w Europie i trudnej sytuacji pandemicznej na Starym Kontynencie. Dodatkowo, dolar jest wspierany przez informacje o sprawnej dystrybucji szczepionek w samych Stanach Zjednoczonych.

Notowania złota wykazują ujemną korelację z wartością amerykańskiego dolara, więc siła USD wywiera na nie negatywną presję. Niemniej, ta presja jest ograniczona ze względu na status złota jako tzw. bezpiecznej przystani na globalnych rynkach finansowych i pewnego wsparcia, które zapewnia właśnie nastawienie risk-off wśród inwestorów.

Szansa na odblokowanie Kanału Sueskiego, ceny ropy w dół.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk