• Odbierz prezent
Cena złota rozpoczyna tydzień od konsolidacji. Notowania GOLD mają coraz mniej siły do dalszych zwyżek
fot. freepik.com

Jeszcze na początku marca bieżącego roku notowania złota znajdowały się pod dużą presją podaży. Cena kontraktów na ten kruszec zeszła wtedy poniżej bariery 1700 USD za uncję, podczas gdy niewiele wcześniej, bo pod koniec lutego, przełamała w dół poziom 1800 USD za uncję.

Ostatnie tygodnie są jednak na rynku złota okresem uspokojenia nastrojów. Od dwóch tygodni cena kruszcu delikatnie pnie się w górę, co pozwoliło na powrót notowań ponad 1700 USD za uncję, do rejonu 1730-1740 USD za uncję. Obecnie obserwujemy konsolidację cen złota właśnie w tych okolicach.

Złoto: tydzień rozpoczęty konsolidacją - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Notowania złota mają coraz mniej siły do dalszych zwyżek,

co wynika przede wszystkim z sytuacji na rynku amerykańskiego dolara. Waluta Stanów Zjednoczonych nadal trzyma się w miarę mocno i nie oddaje wypracowanych w ostatnich tygodniach wzrostów. Ta sytuacja jest z kolei wynikiem utrzymujących się wysoko rentowności amerykańskich obligacji. W ostatnich dniach przyczynił się do tego m.in. Fed, który zdecydował o braku przedłużenia tzw. reguły SLR, która w konsekwencji powinna zniechęcić banki do nabywania obligacji skarbowych. A to oznacza ich wyższe rentowności.

Z pewnością temat rentowności amerykańskich obligacji będzie się jeszcze wielokrotnie przewijał w kontekście rynków USD oraz złota,

aczkolwiek warto wspomnieć także o innych czynnikach przekładających się na ceny kruszcu. Należą do nich również komunikaty ze strony przedstawicieli Rezerwy Federalnej. Zarówno w poprzednim, jak i w bieżącym tygodniu, pojawia się sporo wypowiedzi ze strony przedstawicieli Fedu. Wczoraj sam prezes, Jerome Powell, w optymistycznym tonie wypowiedział się na temat kondycji amerykańskiej gospodarki, co rozbudziło wśród wielu inwestorów apetyt na ryzyko. To natomiast nie jest korzystna informacja dla złota, które jest uznawane za „bezpieczną przystań”, a w związku z tym sprzyja mu bardziej niepewność oraz słabość globalnej gospodarki.

Krótkoterminowo sytuacja na rynku złota pozostaje trudna, ale warto pamiętać o znacznie lepszych długoterminowych perspektywach dla cen tego metalu, wynikających m.in. z wizji dużej inflacji.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk