• Odbierz prezent
Cena złota rozpoczyna ruch wzrostowy po dynamicznej przecenie. Kurs GOLD nadal na niskich poziomach
fot. freepik.com

W poprzednim tygodniu notowania złota wyraźnie odbiły w górę. Ruch wzrostowy miał miejsce przede wszystkim podczas wtorkowej sesji, później był kontynuowany, ale już z mniejszą dynamiką. Odbicie cen złota w górę nastąpiło po zejściu notowań kontraktów na ten kruszec poniżej poziomu 1700 USD za uncję. Tydzień temu zeszły one nawet do okolic 1670 USD za uncję, co było najniższym poziomem od kwietnia poprzedniego roku.

Ruch wzrostowy na rynku złota - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Dynamiczna korekta wzrostowa notowań złota w poprzednim tygodniu nastąpiła na skutek spadku wartości amerykańskiego dolara. Ogólna sytuacja na rynku kruszcu cały czas jest bowiem powiązana z notowaniami waluty Stanów Zjednoczonych. W ostatnich dniach kurs USD powrócił do zwyżek, co wyhamowało wzrost notowań złota, ale strona popytowa na rynku kruszcu pozostaje na tyle silna, aby utrzymać delikatną zwyżkę cen także w ostatnich dniach.

Sytuacja na rynku dolara jest z kolei wypadkową tego, co dzieje się na amerykańskim rynku obligacji. Rentowności obligacji USA w ostatnich tygodniach rosły, napędzając zwyżki na dolarze oraz mocno uderzając w rynek złota. Jeśli ta sytuacja się trwale nie zmieni, to zwyżka notowań kruszcu może być krótkotrwała.

Obecnie inwestorzy wyczekują komentarzy na temat kolejnych działań Rezerwy Federalnej USA. W środę odbędzie się spotkanie Fed, na którym instytucja ta może zaadresować kwestię rosnących rentowności obligacji USA. Poza tym, zaskoczenia być nie powinno, zwłaszcza w kontekście potencjalnej zmiany stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Mimo że w ostatnim czasie pojawiło się wiele dobrych danych makro z USA, a na rynku trwa optymizm związany ze szczepionkami, to przedstawiciele Fed wielokrotnie zaznaczali, że mimo wszystko sytuacja gospodarcza w Stanach Zjednoczonych nie jest na tyle dobra, aby rozważać podnoszenie stóp procentowych.

Na koniec warto wspomnieć o lokalnym czynniku, stanowiącym pewne wsparcie dla notowań złota. NBP powiadomił bowiem o zamiarze kupna kolejnych 100 ton kruszcu. Ruch ten ma być kontynuacją praktyki powiększania polskich rezerw złota.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk