• Odbierz prezent
Cena złota przekroczyła 1240 dolarów za uncję. Podsumowanie surowców

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem nerwowych zmian cen tego surowca za sprawą ważnych wydarzeń politycznych. Na początku tygodnia ceny ropy wzrosły na skutek optymizmu inwestorów po spotkaniu państw G20.

Natomiast pod koniec tygodnia notowania znajdowały się pod presją podaży na skutek niepewności wokół działań OPEC w kwestii cięcia produkcji ropy naftowej. Tymczasem Katar ogłosił decyzję o wystąpieniu z kartelu OPEC w styczniu.

Spread już od 0,0 pipsów

 

 SPRAWDŹ

 

Miniony tydzień na rynku gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych nie przyniósł istotnych zmian na wykresie tego surowca. Notowania gazu w USA zakończyły go na minusie, jednak wciąż poruszają się niedaleko tegorocznych maksimów.

Notowania miedzi rozpoczęły miniony tydzień od luki wzrostowej, powstałej na skutek optymizmu po spotkaniu państw G20 i zapowiedziach przywódców Stanów Zjednoczonych i Chin o zamiarze współpracy w celu zażegnania konfliktu handlowego. Niemniej, kolejne godziny i dni przyniosły osuwanie się notowań miedzi na południe.

Czytaj także: Co wywołało kryzysy finansowe?

Głosy o nadchodzącym krachu rosną z każdym dniem. Zarówno na giełdzie, jak i na rynku nieruchomości pojawiają się kolejni, którzy wieńczą rychły koniec systemu. Pojawiają się opinie, że najnowszy kryzys zaatakuje z obszaru, którego nikt się nie spodziewa, w myśl zasady: „Kryzys pojawia się tam, gdz.. Czytaj
Co wywołało kryzysy finansowe?

Notowania złota i srebra zakończyły miniony tydzień na wyraźnym plusie. Notowania obu metali rosły głównie w poniedziałek i wtorek, w dużej mierze w reakcji na spadek wartości amerykańskiego dolara. W rezultacie, cena złota przekroczyła poziom 1240 USD za uncję, natomiast notowania srebra dotarły do okolic 14,50 USD za uncję.

Miniony tydzień na rynku platyny upływał pod znakiem systematycznych przecen przez większość tygodnia i zejściem do okolic 780 USD za uncję. Z kolei notowania palladu w pierwszej połowie tygodnia dynamicznie zwyżkowały do okolic 1250 USD za uncję, przez chwilę przebijając nawet notowania złota – niemniej, w późniejszych dniach powróciły one do okolic 1200 USD za uncję.

Notowania kukurydzy rozpoczęły tydzień od dynamicznej zwyżki i później utrzymały się na wypracowanych wysokich poziomach. Stronie popytowej na tym rynku pomaga szybkie tempo eksportu tego zboża w Stanach Zjednoczonych, po raz pierwszy dla tego okresu w roku wyprzedzające tempo eksportu soi.

Notowania soi w USA rozpoczęły miniony tydzień od luki wzrostowej, na skutek optymizmu po spotkaniu państw G20 i zapowiedziach przywódców Stanów Zjednoczonych i Chin o zamiarze współpracy w celu zażegnania konfliktu handlowego. W późniejszych dniach cena tego surowca utkwiła w konsolidacji.

Miniony tydzień zakończył się neutralnie dla cen pszenicy. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych poruszają się nadal w średnioterminowej konsolidacji, aczkolwiek na rynku tym pojawia się coraz więcej optymizmu.

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu poruszały się przez większość czasu pod presją podaży. Dopiero w piątek cena cukru dynamicznie odbiła w górę, głównie na skutek działań inwestorów instytucjonalnych.

Notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły tydzień od dynamicznych wzrostów, jednak w kolejnych dniach zniżkowały, by powrócić poniżej poziomu 80 centów za funt.

Notowania kawy arabica w USA spadały przez większość minionego tygodnia. Presję na zniżkę cen wywierały prognozy dużej produkcji kawy na świecie, a także działania inwestorów instytucjonalnych.

Notowania kakao w Stanach Zjednoczonych zakończyły miniony tydzień na minusie. Potencjał wzrostowy ograniczają prognozy dużych zbiorów kakao w Afryce Zachodniej, głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej. Według JSG Commodities, nadwyżka na globalnym rynku kakao wyniesie 71,9 ton w sezonie 2018/2019.

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk