• Odbierz prezent
Cena złota przedłuża passę spadkową: gwałtowna zniżka metalu szlachetnego! Techniczne spojrzenie
fot. freepik.com

Złoto gwałtownie traci na wartości w poniedziałek, ponieważ oczekiwania dotyczące podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną (Fed) zmniejszyły atrakcyjność tego metalu szlachetnego.

Cena złota nadal spada w obliczu silnego popytu na dolara amerykańskiego. Inwestorzy szukają schronienia w dolarze amerykańskim w związku z obawami o jastrzębie stanowisko Fed i wzrost gospodarczy. XAU/USD testuje miesięczne minima.

Korekta cen złota z sześciotygodniowych maksimów na poziomie 1 998 USD nabrała tempa w drugiej połowie ubiegłego tygodnia po tym, jak przewodniczący Fed Jerome Powell potwierdził podwyżkę stóp o 50 punktów bazowych na majowym posiedzeniu, wzywając jednocześnie do przyspieszenia podwyżek.

Agresywne oczekiwania Fed dotyczące zacieśnienia polityki pieniężnej wywołały obawy o negatywny wpływ na amerykański sektor przedsiębiorstw, a w konsekwencji na wyniki gospodarcze. W związku z tym sentyment rynkowy do ryzyka stał się negatywny, co wywołało w piątek tryb "sprzedaj wszystko", a jednocześnie wzmocniło oferty kupna dolara amerykańskiego jako bezpiecznej przystani. Co za tym idzie cena złota spadała wraz z amerykańskimi akcjami, osiągając najniższy od 10 dni poziom 1 927 USD.

Niebezpieczeństwo związane z Rosją i Ukrainą oraz obawy związane z Covidem-19 w Chinach pomogły ograniczyć straty w cenie złota, która zamknęła tydzień tuż powyżej poziomu 1 930 USD.

W poniedziałek ceny złota przyspieszają niedźwiedzi impet, aby przetestować kwietniowe minima na poziomie 1 915 USD, ponieważ dominują przepływy ryzyka, a także popyt na dolara w związku z jastrzębimi założeniami Fed.

Nowe obawy związane z rozprzestrzenianiem się epidemii na stolicę Chin, Pekin oraz obawy przed potencjalną blokadą jeszcze bardziej pogorszyły nastroje.

Rutyna na rynku obligacji zatrzymała się w związku ze zwiększonym popytem na papiery wartościowe, co wpłynęło na rentowność obligacji skarbowych. Jak dotąd, ceny złota nie zdołały wykorzystać spadku rentowności. W dalszej części dnia oczekiwania wobec Fed i kurs dolara będą nadal wywierać istotny wpływ na XAU/USD, zważywszy na okres "blackoutu" Fed i braku najważniejszych danych gospodarczych z USA.

 

TECHNICZNIE:

Na wykresie dziennym złota widać, że niedźwiedzie oczekują na trwały ruch poniżej najniższych poziomów z 15 kwietnia na poziomie 1 915 USD. Potencjał niedźwiedzi pozostaje nienaruszony wokół XAU/USD po tym, jak cena zamknęła tydzień poniżej krytycznych 21- i 50-dniowych średnich kroczących (DMA), obecnie odpowiednio na poziomie 1 943 USD i 1 937 USD. Jeśli sprzedający zdołają utrzymać się poniżej poziomu 1.915 USD, wówczas szykuje się dalsza wyprzedaż do poziomu 1.900 USD.

Kolejnym przystankiem dla niedźwiedzi jest marcowe minimum na poziomie 1 890 USD. 14-dniowy wskaźnik siły względnej (RSI) wskazuje na spadek poniżej linii centralnej, co przemawia za dalszymi spadkami. Alternatywnie, wszelkie próby odreagowania mogą napotkać na pierwszą podaż na 50-DMA, powyżej której pokonanie 21-DMA będzie miało kluczowe znaczenie dla dalszych wzrostów. Psychologiczny poziom 1 950 USD będzie poziomem do pokonania przez złote byki.


Łukasz Klufczyński

Analityk InstaForex Polska. Wieloletni obserwator oraz pasjonat rynków giełdowych i walutowych. Autor wielu webinarów z zakresu analizy technicznej, fundamentalnej, psychologii inwestowania i obsługi platformy MT4. Kładzie nacisk na elementy fundamentalne, podpierając się analizą techniczną, a celem jest bezpieczne inwestowanie i money managment. Jego zdaniem najlepiej zarabiać tam, gdzie są duże pieniądze i właśnie to spowodowało zainteresowanie tematem rynków i inwestycji. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk