Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,19%
USD / PLN3,98-0,27%
CHF / PLN4,42-0,25%
GBP / PLN5,03-0,14%
EUR / USD1,08+0,08%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Cena złota pod presją danych z USA. Sezon rekordów na rynku soi w pełni

Dorota Sierakowska | 10:44 10 luty 2022
Cena złota pod presją danych z USA. Sezon rekordów na rynku soi w pełni  | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W bieżącym tygodniu na rynku złota panuje optymizm – niemniej, zwyżki cen kruszcu są umiarkowane, a cała uwaga inwestorów w zasadzie skupia się na jednym wydarzeniu: dzisiejszym odczycie inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Oczekiwana jest zwyżka inflacji do poziomu 7,3%, co byłoby najwyższym odczytem od czterech dekad.

Rekordowa inflacja – czyli de facto spadek wartości papierowego pieniądza – teoretycznie sprzyja wzrostom notowań złota, jako aktywa tradycyjnie chroniącego portfel przed inflacją. Jednak w ostatnich miesiącach ta rola złota została praktycznie całkowicie stłumiona zapowiedziami zacieśniania polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną w postaci taperingu QE (rozpoczętego w poprzednim roku) oraz, obecnie, przygotowywania się do pierwszej podwyżki stóp procentowych w tym cyklu.

Dane dot. inflacji w USA w centrum uwagi na rynku złota.  - 1

Dane dot. inflacji w USA w centrum uwagi na rynku złota.  - 1

Notowania złota – dane dzienne

Reklama

Już w marcu inwestorzy oczekują podwyżki stóp w USA, a to oznacza, że teraz nie milkną spekulacje na temat tego, jak będzie ona duża i na ile podwyżek w tym roku zdecyduje się Fed. Instytucja ta w swoich działaniach kieruje się głównie dwiema zmiennymi: sytuacją na amerykańskim rynku pracy oraz poziomem inflacji w USA. Ta pierwsza jest ostatnio lepsza od oczekiwań, co, w połączeniu z wysoką inflacją, tworzy pole do zacieśniania polityki monetarnej.

Jeśli inflacja okaże się wysoka, to dolar może zyskać na wartości, spychając w dół ceny złota. Niemniej, ten ruch prawdopodobnie nie potrwa długo – ostatnie dni pokazały, że siła amerykańskiego dolara w średnioterminowym ujęciu może już gasnąć, zwłaszcza że również wiele innych banków centralnych na świecie podwyższa stopy procentowe. O ile więc końcówka tygodnia na rynku złota może być nerwowa, to perspektywy na kolejne miesiące rysują się lepiej dla tego kruszcu.

 

SOJA

Sezon rekordów na rynku soi

Ostatnie tygodnie na rynku soi zdecydowanie należą do strony popytowej. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych obecnie przekracza już 16 USD za buszel i jest to najwyższy poziom notowań od czerwca poprzedniego roku. W zasadzie, są to już poziomy zbliżone do rekordów z ubiegłorocznej wiosny, bowiem zwyżki cen soi zatrzymały się wtedy właśnie w okolicach 16,40-16,60 USD za buszel.

Reklama

Obecnie, z technicznego punktu widzenia, notowania soi w USA znów dotarły do poziomów wykupienia, co stwarza dogodne warunki do pojawienia się korekty spadkowej.

Dane dot. inflacji w USA w centrum uwagi na rynku złota.  - 2

Dane dot. inflacji w USA w centrum uwagi na rynku złota.  - 2

Notowania soi w USA – dane dzienne

Niewątpliwie, sytuacja na rynku soi jest wyjątkowo ciekawa także od strony fundamentalnej. Wczoraj pojawiły się szacunki Departamentu Rolnictwa USA, dotyczące sytuacji na globalnym rynku soi. Departament przede wszystkim obniżył prognozy tegorocznej produkcji soi w Brazylii do poziomu 134 mln ton. O ile poziom ten i tak oznacza rekordową produkcję, to w tym sezonie jest on pewnym symbolem rekordowych cięć jej prognoz – bowiem jeszcze w styczniu prognozy plonów sięgały 139 mln ton, a w grudniu ub.r. 144 mln ton. Tak wyraźne obniżki prognoz nie były widziane na tym rynku od 2012 roku, który również był trudny pod kątem suszy.

Departament Rolnictwa nie jest jedyną instytucją, istotnie obniżającą prognozy produkcji soi w Brazylii – podobne ruchy widać wśród innych organizacji badawczych z tego rynku. Jednak oprócz kwestii związanych z podażą, nie mniej istotny jest popyt na soję, głównie z Chin. We wczorajszym raporcie Departamentu Rolnictwa USA podano, że popyt ten może być jednak mniejszy niż wcześniej się spodziewano – obecne szacunki zakładają 97 mln ton, podczas gdy jeszcze miesiąc temu było to równe 100 mln ton.

Reklama

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej