• Odbierz prezent
Cena złota odreagowała - zwyżka do okolic 1760 USD za uncję. Notowania ropy naftowej w górę [BRENT/WTI]
fot. freepik.com

Problemy chińskiego dewelopera Evergrande są pożywką dla strony podażowej na szerokich rynkach finansowych. Wpływają one na nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów – a to udziela się również inwestorom na rynku ropy naftowej. Notowania ropy rozpoczęły bieżący tydzień od około dwuprocentowej zniżki, bowiem cena ropy naftowej jest wrażliwa na oczekiwania dotyczące globalnej koniunktury.

Niemniej, już dzisiaj cena ropy naftowej powróciła do zwyżek

Wynika to z kilku czynników, które sprzyjają stronie popytowej na tym rynku – przynajmniej krótkoterminowo. Po pierwsze, w ostatnim czasie rosły ceny pozostałych surowców energetycznych, takich jak gaz ziemny oraz węgiel – co sprawia, że większy jest popyt na ropę naftową jako alternatywę. Po drugie, nadal trwa wznawianie produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA po przejściu huraganu Ida, a zapasy ropy naftowej w ostatnim czasie spadały.

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Ogólnie, na rynku ropy naftowej trwa ostrożny optymizm, który wynika także z opublikowanych niedawno raportów Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE/IEA) oraz OPEC, zapowiadających dalszy wzrost globalnego popytu na paliwa oraz możliwe pojawienie się nawet przejściowego deficytu. Niemniej, w obliczu zapowiadanego zacieśniania polityki monetarnej w USA oraz niepewności związanej z sytuacją w Chinach ze względu na zagrożenie bankructwem Evergrande (i jego potencjalnymi konsekwencjami), wielu inwestorów ma słuszne wątpliwości co do tego, czy optymizm nie jest przesadzony.

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Wzrostowy początek tygodnia na rynku złota

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżki. Cena tego kruszcu, która w poniedziałek nad ranem zbliżyła się do okolic 1740 USD za uncję (a więc zeszła do najniższych poziomów od ponad miesiąca), ostatecznie zwyżkowała o niecały procent, powracając do rejonu 1760 USD za uncję.

Przebłysk optymizmu na rynku złota był związany ze statusem tego kruszcu jako tzw. bezpiecznej przystani

Złoto staje się bowiem atrakcyjnym wyborem inwestycyjnym w momentach rynkowej niepewności, kryzysów lub dekoniunktury – a taką niepewność na globalny rynek wprowadziła sytuacja największego chińskiego dewelopera, China Evergrande, stojącego na krawędzi bankructwa. Pojawiły się spekulacje, na ile ewentualny upadek tej spółki wywoła efekt domina. Jest to o tyle istotne, że na świecie rozpoczynają się rozmowy na temat zacieśniania polityki monetarnej, a podnoszenie stóp procentowych zadłużonym podmiotom bynajmniej nie sprzyja.

Pomijając sprzyjające wzrostom notowań złota nastawienie risk-off wśród globalnych inwestorów,

to właśnie kwestia polityki monetarnej w USA jest teraz na pierwszym planie na rynku tego kruszcu. Już jutro pojawią się projekcje makroekonomiczne Fed oraz, przede wszystkim, komunikat po posiedzeniu tej instytucji, który może rzucić więcej światła na termin rozpoczęcia taperingu QE w USA. Co do samych zamiarów Fed w kwestii stopniowego wycofywania się z ogromnego programu skupu aktywów, wątpliwości raczej nie ma – przedstawiciele Rezerwy Federalnej wielokrotnie zaznaczali, że w obliczu coraz lepszej sytuacji gospodarki amerykańskiej oraz wysokiej inflacji, zacieśnianie polityki monetarnej jest uzasadnione. Niemniej, nadal nie padły żadne konkretne deklaracje dotyczące dat – i właśnie na nie inwestorzy liczą tym razem.

Im szybciej Fed może zacząć tapering QE, tym większa będzie presja na wzrost wartości dolara, a to oznacza cios w notowania złota. Niemniej, jakiekolwiek niejasności dotyczące terminów albo odkładanie zacieśniania polityki monetarnej na później byłyby dla złota szansą na powrót do zwyżek.

Ostrożny optymizm na rynku ropy naftowej - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk