• Odbierz prezent
Cena złota nurkuje! Siła dolara (USD) ciosem dla notowań GOLD. Do jakich poziomów może spaść kurs złotego kruszcu?

Od początku lutego na rynku ropy naftowej zdecydowanie przeważa strona popytowa. Notowania ropy gatunku WTI rozpoczęły bieżący tydzień w rejonie 52 USD za baryłkę, podczas gdy obecnie przekraczają wyraźnie 56 USD za baryłkę. Analogiczne, duże wzrosty cen widoczne były na rynku ropy Brent, która rozpoczynała poniedziałkową sesję w okolicach 55 USD za baryłkę, podczas gdy obecnie zbliża się do poziomu 59 USD za baryłkę.

Na początku lutego w centrum uwagi inwestorów na rynku ropy naftowej pozostaje kartel OPEC, a w zasadzie rozszerzony OPEC+, wraz z jego porozumieniem naftowym, regulującym ilość produkowanej ropy naftowej w poszczególnych krajach. Wczoraj miało miejsce spotkanie komitetu ministerialnego OPEC+, czyli ciała doradczego, monitorującego dopasowanie państw kartelu do postanowień porozumienia.

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Komitet sam w sobie nie decyduje w kwestiach związanych ze zmianami limitów produkcji ropy naftowej, ale może sugerować pewne rozwiązania. Obyło się jednak bez niespodzianki – uczestnicy wirtualnego spotkania potwierdzili zasadność dotychczasowych cięć produkcji ropy naftowej, ustalonych obecnie na luty i marzec w wysokości 7,2 mln baryłek dziennie. Poza tym, warto pamiętać o deklaracji Arabii Saudyjskiej o dodatkowym cięciu produkcji, wynoszącym milion baryłek dziennie ponad to, co kraj ten zadeklarował w ramach porozumienia OPEC+.

Kolejne spotkanie OPEC+, dotyczące limitów produkcji ropy naftowej, będzie miało miejsce na początku marca i dotyczyć będzie działań od początku kwietnia br. Na razie nie ma żadnych istotnych spekulacji czy informacji na temat potencjalnych zmian, ale wstępne założenia każą sądzić, że OPEC+ oraz Arabia Saudyjska mogą nie przedłużyć cięć produkcji ropy naftowej w tak dużym zakresie jak dotychczas.

Wiele zależeć będzie jednak od sytuacji w globalnej gospodarce, a ta zmienia się jak w kalejdoskopie. Jeśli restrykcje związane z przemieszczaniem za miesiąc nadal będą utrzymane, a nowe mutacje koronawirusa pozostaną istotnym zagrożeniem, to kartel prawdopodobnie nie zmieni istotnie polityki. Niemniej, jeśli sytuacja będzie się poprawiać, to nacisk na zwiększenie produkcji ropy naftowej z pewnością się pojawi, zwłaszcza ze strony Rosji.

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO - Siła dolara ciosem dla notowań złota

Podczas gdy notowania ropy naftowej są najwyższe od roku, notowania złota w bieżącym tygodniu poruszają się konsekwentnie w dół. Notowania kruszcu rozpoczęły luty obiecującą próbą przekroczenia oporu w okolicach 1860-1870 USD za uncję i powrotu do zwyżek – niemniej, ten scenariusz się nie spełnił, a obecnie ceny złota spadają już do rejonu 1810-1815 USD za uncję.

Presję na zniżkę notowań złota wywiera obecnie przede wszystkim siła amerykańskiego dolara, wykazującego silną negatywną korelację z cenami kruszcu. Indeks USD w tym tygodniu pnie się w górę, docierając już do najwyższych poziomów od dwóch miesięcy. Nie można wykluczyć, że obecna awersja inwestorów do ryzyka jeszcze podbije wycenę tej waluty w krótkoterminowej perspektywie.

Dzisiejsza zniżka otworzyła notowaniom złota drogę do wsparcia na poziomie 1800 USD za uncję. To techniczna i psychologiczna bariera, która zatrzymała stronę podażową w drugiej połowie stycznia br. Kolejnym wsparciem są z kolei okolice 1760 USD za uncję.

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk