• Odbierz prezent
Cena złota najwyższa od 7 lat. Kolejne historyczne rekordy cen palladu

Wzrost napięć na Bliskim Wschodzie sprawia, że inwestorzy na rynkach surowcowych zwrócili swoją uwagę nie tylko na notowania ropy naftowej, lecz także na ceny złota. Dzisiaj notowania żółtego kruszcu zwyżkowały do poziomów przekraczających 1600 dolarów USD za uncję, czyli do najwyższego poziomu od prawie siedmiu lat.

Chcesz kupić lub sprzedać złoto? Skorzystaj z oferty FlyingAtom Gold

W późniejszych godzinach cena złota oddała część wspomnianych zwyżek,

jednak presja strony popytowej jest nadal widoczna. O ile z technicznego punktu widzenia, w krótkoterminowej perspektywie rynek złota jest wykupiony, to ceny złota mogą być wspierane przez wydarzenia polityczne.

Złoto najdroższe od 7 lat - 1

Notowania złota – dane dzienne

Sytuacja na Bliskim Wschodzie nadal cechuje się dużą dozą nieprzewidywalności. Po amerykańskim ataku w Bagdadzie, w którym zginął kluczowy irański generał, Qassem Suleimani, dzisiaj media poinformowały o irańskim ataku na amerykańskie bazy wojskowe w Iraku. Oba kraje kontynuują ostrą wzajemną retorykę, ale na razie nie wiadomo, jak daleko posuną się w swoich działaniach militarnych.

PALLAD

Kolejne historyczne rekordy cen palladu.

Ostatnie dwa tygodnie na rynku palladu to okres niemal nieprzerwanych zwyżek. Dzisiaj cena tego kruszcu sięgnęła okolic 2075-2080 USD za uncję. To kolejny historyczny rekord notowań palladu.

Wspomniany ruch wzrostowy wpisuje się w długoterminowy trend na rynku palladu. Zwyżki trwają bowiem już od kilku lat, a wynikają one ze sprzyjającej stronie popytowej sytuacji fundamentalnej na rynku palladu. Na globalnym rynku tego surowca już od ponad dekady trwa deficyt, który będzie trudny do rychłego zażegnania. Rosnący popyt na pallad ze strony przemysłu motoryzacyjnego, przy jednoczesnej skoncentrowanej produkcji, tworzy sprzyjające warunki do wzrostu notowań tego metalu.

Złoto najdroższe od 7 lat - 2

Notowania palladu – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk