• Odbierz prezent
Cena złota najwyżej od ponad dwóch tygodni. Notowania cen ropy naftowej zniżkują
Z artykułu dowiesz się:

  • dlaczego ropa (WTI/BRENT) zniżkuje,
  • o cenie złotego kruszcu.

Nowy tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się od zniżki. Cena ropy WTI nie zdołała na dłużej utrzymać się powyżej poziomu 46 USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie dotarła do ważnego psychologicznego oporu na poziomie 50 USD za baryłkę (aczkolwiek w piątek była już bardzo blisko) i zamiast tego spadła do okolic 48 USD za baryłkę.

Taki rozwój sytuacji na rynku ropy naftowej nie dziwi, zważywszy że pojawiają się na nim nadal te same problemy. Kartel OPEC+ w poprzednim tygodniu nie zaskoczył swoją decyzją o styczniowym delikatnym podwyższeniu limitów produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego, a podczas spotkania sygnatariuszy pojawiło się wiele punktów spornych. W rezultacie, już za kilka tygodni konieczne będą kolejne rozmowy OPEC+ oraz podjęcie decyzji co do następnych miesięcy. Według nieoficjalnych informacji, prawdopodobnie kolejne spotkanie w sprawie porozumienia naftowego odbędzie się 4 stycznia 2021 r.

Cena złoto najwyżej od ponad dwóch tygodni. Notowania cen ropy naftowej zniżkują - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

A w międzyczasie na rynku ropy naftowej dają o sobie znać dotychczasowe wyzwania, związane z pandemią. Co prawda kwestia wprowadzenia szczepionki do powszechnego użytku cały czas postępuje, ale jednocześnie liczba zakażeń pozostaje duża, co tym bardziej rzuca się w oczy w okresie okołoświątecznym, kojarzonym z rodzinnymi wyjazdami i spotkaniami. Na nowe obostrzenia zdecydował się stan Kalifornia, który nakazał zamknięcie sklepów oraz pozostanie ludności w domach, zaś przedłużenie lockdownów lub wprowadzenie kolejnych restrykcji rozważają również inne stany i kraje.

Brak tak dużej liczby świątecznych i zimowych wyjazdów jak dotychczas z pewnością będzie miał negatywne przełożenie na popyt na ropę naftową. Szczepionka daje nadzieje na rozpoczęcie stopniowego powrotu do normalności, ale ten proces będzie trwał jeszcze zapewne przez wiele tygodni. O ile OPEC+ nie zapewni impulsu do wzrostu cen ropy naftowej, możemy widzieć na tym rynku delikatną korektę lub konsolidację notowań.

Cena złoto najwyżej od ponad dwóch tygodni. Notowania cen ropy naftowej zniżkują - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Złoto najdroższe od ponad dwóch tygodni

Notowania złota rozpoczęły bieżący tydzień wyraźnym wzrostowym akcentem. Wczoraj cena tego kruszcu zwyżkowała 1,4% i przekroczyła poziom 1860 USD za uncję, a dzisiaj rano już otarła się o 1870 USD za uncję.

Główną przyczyną tak dynamicznego wzrostu notowań złota są nadzieje na kolejny program stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych, który ma pomóc tamtejszej gospodarce w walce ze skutkami pandemii. Niemniej, dodatkowe wsparcie oznacza też większą presję inflacyjną, a to sprzyja wzrostom notowań złota, które jest traktowane właśnie jako zabezpieczenie przed inflacją.

Ponadto, nie bez znaczenia pozostają obawy dotyczące rozwoju pandemii w okresie okołoświątecznym. Amerykański stan Kalifornia wprowadził nowe restrykcje dotyczące funkcjonowania sklepów oraz przemieszczania się, a podobne kroki rozważają inne stany i kraje. Wszystko po to, aby zapobiec ponownemu wyraźnemu wzrostowi zakażeń w najbliższych tygodniach. Złoto jest postrzegane jako tzw. bezpieczna przystań na rynkach finansowych, więc podwyższona niepewność sprzyja zwyżkom cen kruszcu.

Cena złoto najwyżej od ponad dwóch tygodni. Notowania cen ropy naftowej zniżkują - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna:

 


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk