• Odbierz prezent
Cena złota: najgorszy wynik spośród wszystkich klas aktywów! Co nam mówi niska cena złota?

KOSZT UBEZPIECZENIA:

Cena złota spadła w tym roku o 6,5 proc., co stanowi najgorszy wynik spośród wszystkich klas aktywów. Jest to dla wielu rozczarowanie, ale nie jest to zupełna niespodzianka biorąc pod uwagę długofalową negatywną korelację z akcjami (S&P 500 +18 proc.), rekord wzrostu podczas ostatnich pięciu dużych korekt S&P 500 i wyprzedzenie rosnącej inflacji (jak w latach 70.) Jest to częściowo koszt dywersyfikacji, ale mówi nam to również, że 1) jest mało prawdopodobne, że inwestorzy zakładają gwałtowny wzrost inflacji lub 2) mamy do czynienia z załamaniem rynku. Może to również odzwierciedlać 3) wzrost znaczenia kryptowalut jako alternatywnej formy dywersyfikacji.

 

BRAKUJĄCE POŁĄCZENIE:

60 proc. popytu na złoto pokrywają branża jubilerska i technologiczna. Słabszym ogniwem jest popyt inwestycyjny ze strony ETF-ów (patrz wykres) i banków centralnych. Obniżył się, ale nadal stanowi połowę poziomów z II kwartału ubiegłego roku. Inwestorzy mogą być powstrzymywani przez mocniejszego dolara i perspektywy wyższych rentowności obligacji, ale widzimy też wyraźny sygnał, że są spokojni w kwestii inflacji (patrz stabilne prognozy z rynku USA 2,2-2,4 proc. z ostatnich sześciu miesięcy), ryzyka ostrej korekty rynku (z rynkiem wciąż na 8. najdłuższej nieprzerwanej zwyżce) równocześnie z rosnącą konkurencją ze strony kapitalizacji rynkowej kryptowalut o wartości 2 bilionów dolarów, z ich niską korelacją kapitałową i stałą podażą części z nich.

 

 

INWESTOWANIE:

Preferujemy szerokie możliwości dywersyfikacji, obejmujące wysoką stopę dywidendy, jakość i spółki o średniej kapitalizacji. Fizyczne kontrakty typu future (GOLD) można kupić bezpośrednio lub za pośrednictwem funduszu giełdowego GLD o wartości 200 miliardów dolarów. Akcje i ETFy oparte o złoto oferują dźwignię kapitałową i pewne dochody z dywidend, takie jak inteligentny portfel GDX lub @GoldWorldWide lub ich bardziej ryzykowni młodsi bracia GDXJ.

Ben Laidler, strateg ds. rynków globalnych w eToro


eToro

eToro zostało założone w 2007 roku w celu globalnego otwarcia rynków inwestycyjnych, aby każdy mógł handlować i inwestować w prosty oraz przejrzysty sposób. Platforma eToro umożliwia ludziom inwestowanie w wybrane przez nich aktywa, od akcji i towarów po kryptowaluty. Jesteśmy globalną społecznością ponad 20 milionów zarejestrowanych użytkowników, którzy dzielą się swoimi strategiami inwestycyjnymi, ponieważ platforma daje możliwość kopiowania działań tych użytkowników, którzy odnieśli największy sukces. Dzięki prostej i intuicyjnej obsłudze użytkownicy mogą z łatwością kupować, przechowywać i sprzedawać aktywa, monitorować swój portfel w czasie rzeczywistym oraz dokonywać transakcji w dowolnym momencie.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk