• Odbierz prezent
Cena złota nadal pod presją podażową. Czy gołębi FED w końcu wywinduje kurs złotego kruszcu?

Po czterech wzrostowych tygodniach, poprzedni tydzień na rynku złota zakończył się na minusie, a w bieżącym tygodniu na rynku tego kruszcu nadal dominuje strona podażowa. Niemniej, zniżki na razie są niewielkie, co sugeruje, że inwestorzy na rynku złota nie są przekonani co do negatywnych perspektyw dla tego metalu, lecz raczej tkwią w wyczekiwaniu na nowe impulsy, które mogłyby nadać cenom złota wyraźniejszy kierunek.

Kontrakty na złoto obecnie poruszają się w okolicach 1800 USD za uncję

W ostatnich dniach bariera ta na nowo została przełamana w dół, jednak notowania złota nie oddalają się od niej istotnie. W tym tygodniu decydujący wpływ na ceny kruszcu będą bowiem najprawdopodobniej miały dopiero informacje ze strony Fed.

Złoto: wyczekiwanie na Fed - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Rezerwa Federalna podejmie decyzję w sprawie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych;

tu raczej zmian nie będzie. Natomiast po tej decyzji pojawi się dużo bardziej interesujący dla inwestorów komunikat po posiedzeniu Fed, który nakreśli politykę tej instytucji na kolejne miesiące. Inwestorzy oczekują, że Fed będzie nadal sygnalizował gotowość do rozpoczęcia taperingu, ale retoryka tej instytucji może być tym razem ostrożna, zważywszy na niepewność dotyczącą sytuacji w globalnej gospodarce. Rezerwa Federalna może odnieść się do postępującej kolejnej fali pandemii i powstrzymywać się od nieprzemyślanych i zbyt odważnych, w ich mniemaniu, ruchów.

Inwestorzy obawiają się powrotu Fedu do bardziej gołębiej retoryki

Ale jednocześnie warto pamiętać, że ostatnie dane makroekonomiczne ze Stanów Zjednoczonych wypadały dobrze na tle innych gospodarek świata, co uzasadnia poważne rozważanie zacieśniania polityki monetarnej. Jak widać, w obecnej sytuacji bardzo trudno jednoznacznie ocenić, jakie będzie podejście Fed do perspektyw dla globalnej i amerykańskiej gospodarki w najbliższym czasie. A to wzmaga niepewność na rynku amerykańskiego dolara oraz złota. O ile na początku tygodnia widzimy relatywnie niewielką zmienność notowań USD oraz kruszcu, to w środę wieczorem polskiego czasu można oczekiwać silniejszych ruchów na obu tych aktywach.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk