• Odbierz prezent
Cena złota nadal pod presją dolara (USD). Polska zamierza dokupić kolejne 100 ton złotego kruszcu! Dobry ruch ze strony Glapińskiego?
fot. freepik.com

Na początku bieżącego tygodnia złoto delikatnie rośnie, jednak pozostaje pod pewną presją silnego dolara. Tak czy inaczej, cena kruszcu obecnie oscyluje w okolicach 1720-1730 USD za uncję, a więc utrzymuje się na poziomach wypracowanych w poprzednim tygodniu. W ostatni czasie, ceny złota pozostawały pod dużym wpływem wartości amerykańskiego dolara. USD nadal wypracowuje solidne zwyżki, co w kontekście kilku ostatnich tygodni negatywnie wpływało na notowania złota. Na razie więc optymizm związany z odbiciem cen kruszcu w górę jest traktowany z pewnym dystansem.

Na pewno nastroje na globalnych rynkach są obecnie mocno rozchwiane. Duży pakiet stymulacyjny w USA może rozpędzić inflację, wobec czego pojawiają się pytania o działania Fed. Rezerwa Federalna już w środę poda decyzję ws. stóp procentowych i opublikuje swoje projekcje makroekonomiczne. Inwestorzy wyczekują przede wszystkim sugestii, co Fed – i czy cokolwiek – zrobi z kwestią podwyższonych rentowności amerykańskich obligacji.

Polska kupi kolejne 100 ton złota? - 1

Notowania złota – dane dzienne

A tymczasem nie mniej ciekawe wieści napłynęły z Polski. W opublikowanym wczoraj wywiadzie z Adamem Glapińskim, pojawiły się informacje o zamiarze kolejnego powiększenia polskich rezerw złota. Prezes NBP poinformował, że instytucja przymierza się do zakupu kolejnych 100 ton kruszcu. Dla przypomnienia, polskie rezerwy złota obecnie wynoszą prawie 229 ton – przy czym niecałe 26 ton zostało zakupione w 2018 roku, a kolejne 100 ton w 2019 r. Zakup dodatkowych ilości kruszcu byłby więc spójny z dotychczasowymi działaniami NBP.

Podobne ruchy banków centralnych są zresztą obserwowane także w innych krajach. W ciągu ostatniej dekady banki centralne z Europy Środkowo-Wschodniej, Azji oraz Bliskiego Wschodu przodowały w zakupach złota do swoich rezerw, co miało na celu przede wszystkim mniejsze uzależnienie rezerw od innego ich składnika – dolara amerykańskiego.

BAWEŁNA- pogoda w USA kluczowa na rynku bawełny

Począwszy od drugiej połowy marca 2020 roku, na rynku bawełny mamy do czynienia z systematycznym trendem wzrostowym. W rezultacie, cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała z okolic 50 centów za funt do poziomów przekraczających 90 centów za funt w drugiej połowie lutego br. Ostatnie tygodnie na wykresie cen bawełny przyniosły jednak podwyższoną zmienność oraz większą presję na spadek cen tego towaru. Częściowo za tę presję odpowiadała siła amerykańskiego dolara, która sprawia, że lokalna bawełna jest relatywnie droga na tle światowej konkurencji.

Niemniej, najbliższym czasie cenami bawełny w USA może rządzić pogoda, zwłaszcza w stanie Teksas – jednym z kluczowych stanów odpowiadających za produkcję bawełny w USA. Niedawne mrozy wstrząsnęły lokalną produkcją wielu surowców i towarów, w tym przyczyniły się do obaw związanych ze zbiorami bawełny. Niemniej, prognozy pogody na kolejne tygodnie zapowiadają więcej deszczu, korzystnego dla upraw – co z kolei sprzyja stronie podażowej na tym rynku.

Polska kupi kolejne 100 ton złota? - 2

Notowania bawełny w USA – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk