• Odbierz prezent
Cena złota na niskim poziomie. Czy notowania GOLD mogą spaść do poziomów 1500 dolarów za uncję? Co się musi stać, by do tego doszło?

Złoto dotarło do poziomu 1760$ czyli minimów z ostatnich miesięcy. Doświadczenia z przeszłości wskazują, że jest to szeroka strefa wsparcia z interwału tygodniowego. Dlatego kluczowe będzie, gdzie wypadnie cena zamknięcia z dzisiaj. Wpłynie to zarówno na kształt, jak i interpretację świecy dziennej jak i tygodniowej. Ostatnim razem, przełom listopada i grudnia, wzrosty z bieżących wartości rozpoczęły się w poniedziałek i trwały cały tydzień. Być może tym razem już piątek okaże się łaskawy dla zwolenników wzrostów i powstanie dolny cień na świecy.

Wiadomości rynkowe z mBank

Czemu ma to takie znaczenie?

Ponieważ szeroka strefa zaznaczona na pomarańczowo na wykresie, jest przestrzenią w której można podjąć interpretację fali spadkowej jako końca korekty. Przełamanie tej wartości otwiera drogę do spadków nawet do zakresu 1500$-1550$. Dlatego tak istotne jest, aby popyt obudził się i wypchnął wartość Gold do góry. Na ich korzyść przemawia niebieska linia średniej kroczącej MA50, która właśnie jest testowana. W przeszłości, obszary zaznaczone na zielono, taka sytuacja była zapowiedzią wzrostów wartości Gold.

Niższy interwał H4 nie napawa optymizmem na chwile obecną

Szczyty i dołki układają się w dobrze znany układ trendu spadkowego. Być może sesja amerykańska zmieni coś tutaj, ale na razie należy to rozważać w kategorii nadziei. Niskie wartości wskaźnika RSI mogą pomóc w wyhamowaniu spadków, ale nie jestem pewien, czy są wystarczającym argumentem, aby zmienić kierunek ruchu ceny. Oscylatory nie są dobrym prognostykiem w trendach, a ten po odbiciu od 1855$ jest spadkowy i przyspieszył po pokonaniu lokalnego wsparcia 1830$.

Podsumownie

Po przełamaniu bieżących dołków na kolejny przystanek można liczyć dopiero w okolicach 1740$, choć obawiam się, że może to być tylko korekta przed kolejną falą spadkową. Podsumowując, notowania GOLD znajdują się w dolnym zakresie wsparcia tygodniowego. Jego przełamanie otwiera przestrzeń na większe spadki. Kształt dziennej i tygodniowej świecy może być podpowiedzią, co nas czeka w przyszłym tygodniu.

 Gold w kluczowym momencie - 1

 Gold w kluczowym momencie - 2


Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk