• Odbierz prezent
Cena złota na drodze do największej tygodniowej zwyżki od ponad 2 miesięcy, dynamiczne odbicie na kursie srebra!

Po środowym komunikacie ze strony Rezerwy Federalnej notowania amerykańskiego dolara tąpnęły w dół, a waluta ta ma przed sobą perspektywę najgorszego tygodnia od maja br. Ten fakt zadziałał na korzyść cen złota, które mocno ruszyły w górę, dotarły do okolic 1830 USD za uncję i, tym samym, są na dobrej drodze do zakończenia bieżącego tygodnia na sporym plusie, największym od ponad dwóch miesięcy.

Na razie wzrost cen złota jest zbyt niewielki,

aby można było mówić o istotnej zmianie trendu czy też nastawienia inwestorów do tego kruszcu. Niemniej, w najbliższych tygodniach warunki do zwyżek cen złota mogą być sprzyjające, zwłaszcza jeśli Fed utrzyma swoją łagodną retorykę. Taki scenariusz może się ziścić, zwłaszcza że Fed może powstrzymywać się przed odważnymi komunikatami przed zaplanowanym na końcówkę sierpnia sympozjum w Jackson Hole.

Złoto na drodze do największej tygodniowej zwyżki od ponad 2 miesięcy - 1

Notowania złota – dane dzienne

W najbliższym czasie notowania złota mogą zyskiwać ze względu na kilka czynników

Po pierwsze, mamy do czynienia ze wspomnianym osłabieniem amerykańskiego dolara. Po drugie, wysoka inflacja skłania wielu inwestorów do trzymania złota w portfelu. I po trzecie, widać stopniowe ożywienie popytu na biżuterię. Niemniej, w dłuższej perspektywie, tej dotyczącej przyszłego i kolejnych lat, złoto będzie znajdowało się pod presją wynikającą z zamiaru zacieśniania polityki monetarnej przez Fed.

SREBRO - Dynamiczne odbicie notowań srebra w górę

Na fali słabości dolara i odbiciu notowań złota w górę, zyskały notowania srebra. Cena tego metalu, po słabym rozpoczęciu tygodnia, w środę zawróciła wyraźnie na północ – natomiast wczoraj zwyżka cen srebra wyniosła już ponad 3,60%.

W rezultacie, notowania srebra dotarły wczoraj do okolic 25,50 USD na koniec sesji, zaś w międzyczasie dotknęły dziennego maksimum w rejonie 25,70 USD za uncję. Ten rejon jest obecnie technicznym oporem, który jeszcze w czerwcu i pierwszej połowie lipca działał jako wsparcie.

W krótkoterminowej perspektywie bliskość wspomnianej bariery może tłumić zwyżki cen srebra

Niemniej, długofalowo to srebro ma ciekawsze perspektywy niż złoto. Wynika to głównie z faktu, że kruszec ten ma nie tylko zapożyczony od złota status bezpiecznej przystani (a w zasadzie, wykazuje po prostu dużą korelację z notowaniami złota), lecz również szerokie wykorzystanie w perspektywicznych branżach przemysłu, takich jak elektronika oraz sektory związane z transformacją energetyczną (fotowoltaika, samochody elektryczne).

Złoto na drodze do największej tygodniowej zwyżki od ponad 2 miesięcy - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna


Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk