• Odbierz prezent
Cena złota, miedzi i srebra odwrotnie skorelowana z kursem dolara w ostatnim tygodniu. Podsumowanie surowców

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem nerwowej konsolidacji cen w okolicach tegorocznych minimów. Z fundamentalnego punktu widzenia, presję spadkową na ceny ropy naftowej wywiera perspektywa nadwyżki na światowym rynku tego surowca w kolejnych kilku kwartałach w obliczu m.in. rekordowo dużej produkcji w USA oraz rosnących zapasów ropy w tym kraju.

Weź udział w darmowym kursie inwestycyjnym z Dawidem Augustynem

 BIORĘ UDZIAŁ

 

 

Niemniej, zbliżające się spotkanie OPEC oraz perspektywy cięcia wydobycia ropy naftowej w krajach kartelu stanowią czynnik ograniczający potencjał spadkowy cen ropy naftowej.

Miniony tydzień na rynku gazu ziemnego

w Stanach Zjednoczonych przyniósł powrót do dynamicznych wzrostów cen. Wsparciem dla strony popytowej są prognozy niskich temperatur powietrza w Stanach Zjednoczonych, zwiększających popyt na gaz ziemny w celach grzewczych.

W minionym tygodniu notowania miedzi poruszały się w konsolidacji, a cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nadal oscylowała w okolicach 2,75-2,80 USD za funt. W środowej zwyżce pomogła przecena amerykańskiego dolara, jednak pod koniec tygodnia negatywny wpływ na ceny miedzi miały rozczarowujące dane z Chin.

Notowania złota i srebra zakończyły miniony tydzień w zasadzie neutralnie. Na początku tygodnia dominowała strona podażowa za sprawą silnego dolara, jednak w środę USD został silnie przeceniony za sprawą coraz bardziej gołębiego nastawienia Fed do polityki monetarnej w USA – i wpłynął pozytywnie na notowania złota i srebra.

Notowania platyny

zaliczyły spadkowy tydzień i zbliżyły się do okolic 800-810 USD za uncję. Z kolei notowania palladu powróciły do zwyżek, sięgając w piątek niemal 1200 USD za uncję.

Notowania kukurydzy utrzymują się w średnioterminowej konsolidacji. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny dotarły do jej górnego ograniczenia, oscylując w okolicach 3,70 USD za buszel.

Miniony tydzień zakończył się dla notowań soi na delikatnym plusie. Cena tego surowca w Stanach Zjednoczonych nadal porusza się w średnioterminowej konsolidacji, nie przekraczając poziomu 9 USD za buszel.

Miniony tydzień praktycznie nic nie zmienił na wykresie pszenicy. Notowania tego zboża w Stanach Zjednoczonych poruszają się nadal w konsolidacji, oscylując w okolicach poziomu 5 USD za buszel.

Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu powróciły do wzrostów. Stronie popytowej sprzyjały mniejsze prognozy produkcji cukru w Unii Europejskiej, a także perspektywy mniejszego areału upraw trzciny cukrowej w Tajlandii.

W minionym tygodniu notowania bawełny w Stanach Zjednoczonych kontynuowały poruszanie się w konsolidacji. Cena tego surowca porusza się wciąż w okolicach 77-80 centów za funt.

Notowania kawy arabica w USA w poprzednim tygodniu poruszały się w nerwowej konsolidacji. Tropikalna burza w Wietnamie nie wpłynęła istotnie na areał upraw kawy, a wzrost cen ograniczany jest utrzymującą się presją podaży na rynku brazylijskiego reala.

W minionym tygodniu notowania kakao w Stanach Zjednoczonych wyhamowały zniżkę i delikatnie odbiły się w górę. Potencjał wzrostowy ograniczają oczekiwania dużych zbiorów kakao w Afryce Zachodniej, głównie na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Nota prawna

 

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk