• Odbierz prezent
Cena złota korzysta na rynkowej niepewności. Wzrost zapasów ropy w USA, możliwe większe cięcia produkcji w OPEC.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej na razie upływa pod znakiem względnej równowagi pomiędzy stroną popytową i podażową. Notowania amerykańskiej ropy naftowej WTI oscylują w okolicach 53-54 dolarów USD za baryłkę, a cena ropy Brent nie oddala się istotnie od poziomu 59 dolarów USD za baryłkę.

Wczoraj impulsem wzrostowym na rynku ropy naftowej były informacje o tym, że OPEC, wraz z pozostałymi sygnatariuszami porozumienia naftowego, poważnie rozważa obniżenie limitów produkcji ropy naftowej – wszystko ze względu na możliwość spowalniania globalnej gospodarki i obniżonego popytu na ropę naftową na świecie. Póki co OPEC+ zobowiązał się do obniżenia produkcji o 1,2 mln baryłek dziennie, a obecne porozumienie obowiązuje do końca marca 2020 roku.

Wzrost zapasów ropy w USA, możliwe większe cięcia produkcji w OPEC.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Próby równoważenia efektu spowalniającego popytu na ropę naftową pozytywnie wpływają na notowania ropy naftowej i powstrzymują ceny surowca przed zejściem na nowe tegoroczne minima. Niemniej, nie wiadomo, czy OPEC zgodzi się na dalsze cięcia. Już teraz niektóre kraje nie dotrzymują swoich limitów (Irak, Nigeria), a Ekwador wręcz wychodzi z OPEC wraz z początkiem 2020 r. ze względu na chęć produkcji większych ilości ropy naftowej. W cięcia wydobycia mocno angażuje się jednak Arabia Saudyjska, nieformalny lider OPEC, która wzięła na siebie dotychczas cięcie aż o 300 tys. baryłek dziennie i niejednokrotnie obniża produkcję nawet bardziej.

Tymczasem negatywny wpływ na ceny ropy naftowej miały informacje o kolejnym wzroście zapasów ropy naftowej w USA. Amerykański Instytut Paliw podał wczoraj, że w minionym tygodniu zapasy te zwyżkowały o 4,45 mln baryłek. Co prawda wzrostu oczekiwano, ale ponad dwa razy mniejszego.

Powyższe informacje sprzyjają poruszaniu się notowań ropy naftowej w konsolidacji – pozytywne informacje są równoważone przez te negatywne.

Wzrost zapasów ropy w USA, możliwe większe cięcia produkcji w OPEC.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CENA ZŁOTA

Wzrost rynkowej niepewności korzystny dla złota.

Bieżący tydzień na rynku złota rozpoczął się od zniżki, jednak została ona już nadrobiona z nawiązką. Cena złota nadal porusza się poniżej psychologicznej bariery na poziomie 1500 USD za uncję, jednak dzisiaj rano się już do niej zbliżyła.

O ile w średnioterminowym ujęciu ceny złota cechują się słabością i utrzymującą się podatnością na pogłębienie zniżek, wsparciem dla notowań kruszcu okazał się wzrost niepewności dotyczącej Brexitu. Obecnie Wielka Brytania zmierza w kierunku nowych wyborów, z kolei władze UE w Brukseli mają ustosunkować się do wniosku o przesunięcie terminu Brexitu. Te informacje rozbudzają na nowo pytania o przyszłość Brexitu.

Niemniej, warto pamiętać, że wsparcie tego czynnika dla cen złota może być krótkotrwałe. Inwestorzy powoli przyzwyczajają się do zamieszania wokół Brexitu i coraz mniej intensywnie reagują na doniesienia dotyczące tej kwestii.

Wzrost zapasów ropy w USA, możliwe większe cięcia produkcji w OPEC.  - 3

Notowania złota w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk