• Odbierz prezent
Cena złota- kiepskie miejsce do zawahania

Cena złota jest w wieloletnim trendzie wzrostowym, jednak obecnie znalazła się w newralgicznym punkcie. Czy poradzi sobie i niebawem znajdzie się na nowych historycznych szczytach?

Cana złota- stabilny trend daje sporo pewności siebie rynkowym bykom

Spoglądając na wykres złota z ostatnich lat, widzimy wyraźnie sekwencję coraz wyższych szczytów i dołków, to  bardzo komfortowa sytuacja dla graczy typowo trendowych. Taki przebieg notowań daje duży komfort prowadzenia pozycji, jednak znacznie ciężej jest wejść na rynek jeśli się nie posiada pozycji. Korekty są bardzo płytkie, oczywiście poza załamaniem spowodowanym pandemią koronawirusa.

 gold 1

Wykres: Złoto (3 lata)

Złoto- czy sielanka będzie dalej trwała?

Niewielu graczy spekulacyjnych oddala wykres aż tak daleko, ale jeśli to zrobimy, to okaże się, że obecnie cena złota dotarła do niezwykle ważnego miejsca. Poziom około 1800 dolarów wielokrotnie w przeszłości był wykorzystywany do sprzedaży, co widzimy wyraźnie po górnych cieniach świec z 2011 i 2012 roku. Nieco wyżej znajduje się natomiast szczyt wszechczasów dla złota. Na poniższym wykresie przedstawiam zielonym kolorem jak powinno wyglądać idealne rozegranie tej sytuacji z perspektywy byków. Mówiąc krótko plan dla kupujących jest taki: cena złota powinna przełamać 1800 dolarów i dojście do all time high, następnie korekta jako retest 1800 dolarów od góry, a następnie nowa fala wzrostowa w rejony nigdy wcześniej nie widziane na złocie.

 gold 2

Wykres 2: Złoto (20 lat)

Czy tak pozytywny scenariusz dla złota jest realny?

Kontynuacja trendu wzrostowego jest jak najbardziej realnym scenariuszem, jednak należy bardzo uważnie śledzić notowania na obecnych poziomach. Brak zdecydowania strony popytowej lub determinacja rynkowych niedźwiedzi na obecnych pułapach, może świadczyć o dystrybucji, a to z kolei ma prawo się przerodzić w paniczną wyprzedaż. Oczekiwania zgodnie z obowiązującym trendem są prowzrostowe, a o zmianie sentymentu poinformuje nas ewentualne przełamanie najbliższych wsparć. Pamiętajmy równocześnie, że atak na tak ważne opory powinien być przekonujący i zdecydowany. Jeżeli zauważymy zawahanie w poczynaniach rynkowych byków, będzie to pierwszy sygnał ostrzegawczy.

gold 3 

Wykres 3: Złoto (1 miesiąc)

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk