• Odbierz prezent
Cena złota i srebra na wzrostowej fali notowań - mocna strona popytowa na rynku metali szlachetnych

Ostatnie tygodnie na rynku złota zdecydowanie należą do strony popytowej. Cena złota w poprzednim tygodniu zwyżkowała, z nowy tydzień rozpoczęła od kolejnego sporego wzrostu. Kontrakty na złoto obecnie oscylują w okolicach 1860-1870 USD za uncję, czyli na najwyższych poziomach od przełomu stycznia i lutego bieżącego roku.

Pierwsze oznaki tworzącej się okazji do zwyżek na rynku złota były widoczne w marcu bieżącego roku,

kiedy to notowania tego kruszcu wypracowały formację podwójnego dna, usytuowanego tuż poniżej poziomu 1700 USD za uncję. Wielu inwestorów te poziomy uznało już za cenową okazję, co przełożyło się na dynamiczne odbicie w górę. Później pewne zawahanie nadeszło w okolicach psychologicznej bariery 1800 USD za uncję, jednak i ona na początku maja została pokonana. Obecnie ceny złota znajdują się coraz wyżej i coraz bliżej poziomu 1900 USD za uncję, który najprawdopodobniej będzie kolejnym testem dla strony popytowej.

Złoto i srebro na wzrostowej fali - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

Złoto i srebro na wzrostowej fali - 2

Notowania cen srebra, YTD, źródło: baha.com

Kupującym na rynku złota sprzyja w ostatnim czasie przede wszystkim słabość amerykańskiego dolara

Waluta Stanów Zjednoczonych ugięła się w ostatnim czasie pod naciskiem rozczarowujących danych makroekonomicznych. Najwięcej uwagi przyciągnęły informacje na temat wyjątkowo wysokiej inflacji w USA oraz spekulacje na temat tego, jak długo może się ona utrzymać, powodując erozję wartości papierowego pieniądza. Im dłuższy ten okres, tym więcej uwagi będzie przyciągać złoto jako aktywo zabezpieczające przed inflacją.

Trzeba jednak pamiętać, że jeśli podwyższona inflacja nie okaże się przejściowa, to na pewno doprowadzi ona do interwencji ze strony Rezerwy Federalnej. Na razie Fed nie śpieszy się ze zmianą polityki monetarnej, ale ewentualne problemy z przedłużającą się wysoką inflacją mogą skłonić tę instytucję do jej zacieśnienia.

Warto dodać, że wraz z notowaniami złota, w ostatnich dniach w górę mocno ruszyły ceny srebra. Notowania kontraktów na srebro przekroczyły barierę 28 USD za uncję, i zbliżają się do oporu na poziomie 30 USD za uncję.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk