• Odbierz prezent
Cena złota- gdy już wszyscy uwierzyli, wtedy nadszedł czas by zawracać?

Rynki finansowe rządzą się pewnymi schematami, o podłożu psychologicznym. Pierwsza faza wzrostów charakteryzuje się niedowierzaniem ulicy, kolejna negacją racjonalności ruchu cenowego, aż w końcu przysłowiowe leszcze decydują się dołączyć do „jedynego słusznego kierunku”. To właśnie moment przełomowy, który albo całkowicie kończy trend albo jest sygnałem do rozpoczęcia większej korekty.

Na rynku nic się nie zmienia, prócz rotacji inwestorów

Rozpoczynając inwestowanie, warto sobie zadać na pozór dziecinnie proste pytanie- dlaczego cena danego instrumentu finansowego rośnie? Odpowiedź jest banalna- ponieważ są kupujący skłonni zapłacić wyższą cenę. Trywialne informacje doprowadzają nas do kluczowych wniosków dotyczących rynków finansowych. Mianowicie, koniec wzrostów nastąpi wtedy, gdy zabraknie kupujących. Ostatni krok- kiedy to nastąpi? Oczywiście w momencie, w którym już wszyscy uwierzą w dany trend.

Zbyt wiele potwierdzeń może nas wpakować w kłopoty

Nie ma jednego słusznego sposobu, czy strategii inwestowania. Należy poszukiwać tego, co się sprawdza w praktyce. Jednak niektórzy chcąc inwestować bezpiecznie, przesadzają z ilością potwierdzeń słuszności swojego punktu widzenia. Warto pamiętać, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem, dlatego w momencie, gdy całkowicie znika potencjalne ryzyko, wtedy nie ma już przestrzeni do satysfakcjonującej stopy zwrotu. W efekcie wiele osób realizuje zyski, a wtedy mamy do czynienia z realnym ryzykiem powodującym załamanie rynku poprzez nadpodaż danego instrumentu. Mówiąc wprost, wchodzenie później, nie zawsze daje satysfakcjonujące efekty.

Cena złota- czy właśnie tutaj mamy do czynienia z taką sytuacją?

O tym, że cena złota ma bardzo pozytywne perspektywy, mówiliśmy już bardzo dawno temu. Jednak wielu inwestorów przekonało się do tego dopiero po wybiciu historycznych szczytów. Może być to ryzykowne miejsce do zajmowania pozycji, ponieważ prędzej czy później powinna nastąpić korekta po tak mocnej fali wzrostowej. Doskonałym przykładem była dzisiejsze reakcja podażowa na srebrze. W razie ewentualnego cofnięcia, pierwszym wsparciem powinny być rejony 1900 dolarów, natomiast kluczowe wsparcie znajduje się w okolicach 1800 dolarów.

 złoto

Wykres: Cena złota (10 lat)

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk