• Odbierz prezent
Cena złota. Czy złoty kruszec nadrobi straty? Analiza wykresu GOLD
Z artykułu dowiesz się:

  • ile wynosi kurs złotego metalu szlachetnego 
  • jak wygląda sytuacja na wykresie trgo kruszcu 

Bieżący tydzień na rynku złota przynosi emocjonujące zmiany notowań. W poniedziałek i wtorek ceny złota gwałtownie spadły; o ile jeszcze na początku poniedziałkowej sesji notowania kontraktów na złoto poruszały się w okolicach 1860 USD za uncję, to pod koniec sesji zniżkowały one poniżej 1840 USD za uncję, a we wtorek testowały już poziom 1800 USD za uncję (chwilowo spadając poniżej niego).

Czy złoto nadrobi straty? - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Dotarcie cen kontraktów na złoto do psychologicznej bariery, jaką jest poziom 1800 USD za uncję, uspokoiło nastroje wśród inwestorów. W efekcie notowania kruszcu odbiły się w górę od tego poziomu i obecnie obserwujemy stabilizację notowań.

Inwestorzy na rynku złota próbują obecnie oszacować, jak długo może potrwać presja na spadek notowań kruszcu. Tę presję obecnie w największym stopniu wywołuje optymizm rynkowy, związany z komunikatami na temat coraz większej liczby skutecznych szczepionek na koronawirusa oraz planami wprowadzenia ich do użytku jeszcze w bieżącym roku. Złoto, traktowane przez wielu inwestorów jako bezpieczna przystań, w okresie zwiększonego optymizmu stało się mniej atrakcyjne.

Jednak pojawia się wiele danych świadczących o tym, że optymizm ten na razie nie jest całkowicie uzasadniony. Nawet jeśli pojawi się szczepionka, to i tak zostanie ona wprowadzona zbyt późno, aby zapobiec jesienno-zimowej fali zachorowań. W ostatnich tygodniach liczba zakażeń była niepokojąco duża, a to pokazuje, że sytuacja nadal jest trudna.

Poza tym, kluczowym rozgrywającym na rynku złota prawdopodobnie będzie także amerykański Fed. Ostatnie rozczarowujące dane z amerykańskiego rynku pracy każą sądzić, że Rezerwa Federalna będzie skłonna do utrzymywania wyjątkowo niskiego poziomu stóp procentowych. Jednocześnie, niewykluczone jest dalsze wsparcie fiskalne w USA, co składa się na obraz słabego amerykańskiego dolara, a tym samym, szansy na powrót cen złota do zwyżek.

 


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk