• Odbierz prezent
Cena złota – co dalej z kursem tego szlachetnego kruszca?

Cena złota znalazła się w bardzo ciekawym miejscu. Po mocnym wzroście od połowy marca do połowy kwietnia, następnie wpadała w konsolidację. Co może się wydarzyć na złocie w przyszłości?

Aktualna sytuacja złota

Mocne i dynamiczne wzrosty trwające przez miesiąc od połowy marca były reakcją na ucieczkę do bezpiecznej przystani kapitału, który przestraszył się pandemii koronawirusa. Jednak atmosfera na światowych giełdach akcji poprawiła się zaskakująco szybko. W takiej sytuacji zmniejszył się również popyt na złoto. W efekcie cena złota ustabilizowała się na podobnych poziomach już od prawie dwóch miesięcy. Jak wiadomo, rynek nie lubi stagnacji, dlatego prędzej czy później cena złota ruszy. Pytanie jednak w którą stronę?

Cena złota- co nam podpowie analiza techniczna?

Z punktu widzenia analizy technicznej bardzo ważną strefą wsparcia będzie zakres 1670-1700 dolarów. Jeżeli cena złota przełamałaby tę barierę popytową, wtedy sytuacja znacząco by się pogorszyła. Dopóki cena złota utrzymywana jest powyżej, byki wciąż mogą liczyć na dalsze wzrosty.

Złoto 3 miesiące 

Wykres 1: Cena złota (3 miesiące)

Warto mieć równocześnie na uwadze, że wypełniony został zakres wzrostów wynikający z formacji odwróconej głowy z ramionami, co może być przesłanką do chęci realizacji zysków.

Złoto 10 lat 

Wykres 2: Cena złota (10 lat)

Cena złota pozostaje oczywiście w długoterminowym trendzie wzrostowym, dlatego dopóki wsparcia trzymają, należy oczekiwać jego kontynuowania. Gdyby cena złota podążała dalej w kierunku północnym, wtedy kolejnym punktem newralgicznym powinien okazać się poziom 1800 dolarów.

Złoto 20 lat 

Wykres 3: Cena złota (20 lat)

Warto na bieżąco śledzić dane ekonomiczne, ponieważ to właśnie sytuacja gospodarcza na świecie będzie miała kluczowy wpływ na to jak zachowa się cena złota:

USA: zapasy ropy naftowej

Australia: sprzedaż detaliczna i bilans handlowy

Wielka Brytania: wskaźnik PMI dla sektora budowlanego

Strefa Euro: stopy procentowe

USA: rynek pracy oraz bilans handlowy

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk