• Odbierz prezent
Golem - polski projekt superkomputera podbija rynek kryptowalut

Ponad półtora roku temu odbyło się ICO Golema. W ostatnim czasie cena tokenów znacznie wzrosła. Na czym polega projekt? Jakie są jego zalety i wady?

 


Zobacz, jakie publikacje makroekonomiczne mogą mieć wpływ na rynki! Śledź kalendarz ekonomiczny i nie przegap istotnych danych
---
Ranking Brokerów Forex. Wybór brokera to jedna z najważniejszych decyzji, którą jako inwestor musisz podjąć. Wybierz rozsądnie. Zobacz nasz aktualny ranking brokerów
---
Kalkulator walut. Sprawdź aktualne kursy średnie NBP, przelicza waluty, zobacz ile warto jest Twój kapitał w jednej z 36 innych walut obcych. Skorzystaj z naszego kalkulatora walutowego!

 

 

Szybka zbiórka w ramach ICO

11 listopada 2016 r. odbyło się ICO Golema – polskiego startupu. Środki zostały zebrane w ciągu zaledwie 29 minut. Było to trzecie największe ICO w historii. Jest to projekt polskiej spółki Imapp, która do tej pory zajmowała się konsultingiem software’owym. W ramach ICO zostało sprzedanych 820 mln tokenów zwanych inaczej GNT. Są to tokeny ERC20 oparte na sieci Ethereum. 1000 GNT to równowartość 1 ETH. W ramach oferty pozyskano z rynku 8,6 mln dolarów.

 

Co ma na celu projekt?

Do tej pory można było nabyć moc obliczeniową tylko na dwa sposoby – poprzez zakup komputera lub maszyny wirtualnej z Amazon Cloud lub Microsoft Azure. W tym drugim przypadku można otrzymać dużo więcej mocy, jednak trzeba płacić stosunkowo dużą marżę pośrednikom. Golem został zaprojektowany w celu połączenia zalet obu tych rozwiązań przy jednoczesnym pozbyciu się ich wad.

Golem to projekt polegający na współdzieleniu mocy obliczeniowej. Komputery użytkowników połączone są w sieć peer-to-peer, w której wszystkie węzły mają takie same uprawnienia i pełnią równorzędną rolę. Rozwiązanie to zapewnia decentralizację.

Celem projektu jest stworzenie dostępnego dla wszystkich, rozproszonego superkomputera open source. Rozwiązanie to zostało metaforycznie określone jako „superkomputer do wypożyczenia”. Ma ono na celu zmniejszenie kosztów badań naukowych, analiz ogromnej ilości danych, renderowania grafiki i filmów, rozwijania sztucznej inteligencji, kopania kryptowalut itp., a więc procesów, które wymagają dużych nakładów mocy obliczeniowej.

Sieć obejmuje trzy grupy użytkowników:

  • dostawców mocy obliczeniowej, którzy zarabiają na jej udostępnianiu
  • nabywców, którzy wypożyczają moc obliczeniową i oprogramowanie na swój użytek
  • deweloperów oprogramowania, dla których Golem jest siecią dystrybucyjną oprogramowania, zarówno bezpłatnego, jak i za opłatą.

W ramach tego modelu każdy użytkownik może użyczyć mocy własnego sprzętu (laptopa lub PC) na potrzeby sieci i otrzymać za to wynagrodzenie. Każdy użytkownik może też skorzystać z wynajęcia tej mocy na potrzeby swoich zadań wymagających dużych obliczeń w celu przyspieszenia ich wykonania. Golem może być także używany jako platforma do dystrybucji oprogramowania, dzięki czemu pozwala rozwijać deweloperom nowe programy i udostępniać je bezpłatnie lub za określoną opłatą.

Golem może być traktowany zarówno jako infrastruktura – Infrastructure-as-a-Service (IaaS), jak i jako platforma – Platform-as-a-Service (PaaS).

 

Czy jest to innowacyjny projekt?

Nie jest to pierwsze wykorzystanie idei dzielenia się mocą obliczeniową. Już od dawna istnieją projekty oparte na tej idei, gdzie można dzielić się mocą obliczeniową dla celów badań naukowych lub poszukiwania pozaziemskich cywilizacji. Przykładem takich projektów są: BOINC, SETI@home, Folding@home.

 

Zalety projektu

Projekt ten daje szansę każdemu użytkownikowi udostępnienia mocy swojego komputera za opłatą, a także skorzystania z mocy komputerów innych użytkowników w razie potrzeby.

Golem jest zdecentralizowaną siecią, więc można się spodziewać, że znajdzie punkt równowagi między ceną a ilością dostarczanej mocy obliczeniowej. Tym samym daje nadzieję na tańsze korzystanie z mocy obliczeniowej. Decentralizacja wpływa też na bezpieczeństwo w zakresie prywatności wrażliwych danych.

ICO Golema zostało docenione przez prestiżowy magazyn Forbes. Oczekuje się, że ceny mocy w ramach tego projektu będą stosunkowo niskie, zgodnie z podręcznikową ideą modelu „konkurencji doskonałej”.

 

Wątpliwości dotyczące projektu

Wielu użytkowników ma wątpliwości, na ile efektywne będzie wykorzystanie mocy wielu słabych komputerów w zastosowaniach dedykowanych superkomputerom. Nie wiadomo też, czy korzystanie z tego rozwiązania będzie się bardziej opłacało niż skorzystanie z usług Amazona lub Microsoftu. Prawdopodobnie zależy to od ceny energii elektrycznej, stąd w niektórych krajach może się ono opłacać, a w innych nie. Są też wątpliwości co do tego, czy zapłata za moc obliczeniową do celu kopania kryptowalut nie przewyższy zysków z tej działalności. Jeden z użytkowników śledził ten projekt od początku i zwraca uwagę na jego niedociągnięcia. Jego zdaniem pierwsze testowe wersje oprogramowania są „w zasadzie nieużywalne w przeciwieństwie do szeroko używanych i dojrzałych projektów przetwarzania rozproszonego w rodzaju BOINC”. Innym ważnym problemem, na który zwrócił uwagę jest to, że w tym rozwiązaniu można w praktyce używać tylko oprogramowania opartego na wolnych licencjach. Stąd też obawa, że studia graficzne nie będą korzystać z usług Golema, gdyż zwykle w swej pracy korzystają z komercyjnych systemów. Nie do końca też została rozwiązana kwestia poufności przetwarzanych danych.

 

Dynamiczny rozwój projektu – nadzieja dla inwestorów

Tokeny Golema mogą być przechowywane na portfelach sprzętowych, a także są przedmiotem obrotu na wielu giełdach.

Twórcy Golema zamieścili na Github plan rozwoju tego projektu, polegający na kolejnych „kamieniach milowych”. Kolejne etapy to:

  • Brass Golem
  • Clay Golem
  • Stone Golem
  • Iron Golem.

Po półtora roku od przeprowadzenia ICO, projekt zaczął dynamicznie się rozwijać, dając nadzieję inwestorom na wzrost wartości ich tokenów.

1 marca 2018 r. została wydana wersja Brass Golem Alpha. Ogólnym zamiarem tej wersji były: „lokalna weryfikacja zadań, ulepszenie protokołu, udoskonalenie UX/GUI i ogólne naprawienie błędów”.

Kolejnym etapem w rozwoju projektu jest wdrożenie wersji Beta. Początkowo planowane ono było na koniec marca lub początek kwietnia. Ostatecznie wersja ta została uruchomiona 10 kwietnia. Jest to początek rzeczywistego użytkowania systemu. Stanowi to pierwszy planowany „kamień milowy” w rozwoju projektu. W tym samym dniu na blogu projektu poinformowano o konkursie polegającym na wychwytywaniu błędów w działaniu Golema. Za znalezienie błędu można uzyskać nagrodę w postaci tokenów GNT. Wysokość nagród jest zróżnicowana i zależna od ważności znalezionego błędu. Nagroda wynosi od 1000 GNT za drobne błędy do 50.000 GNT za błędy krytyczne.

Od tej pory zaczęły następować duże wzrosty ceny tokenów Golema.

 

 FXMAG kryptowaluty golem - polski projekt superkomputera podbija rynek kryptowalut ico eth ethereum token golem 1

Wykres GNT/USD - interwał H4

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk