• Sklep
  • Odbierz prezent
Cena soi na niskim poziomie

Wartość Soi jest na niskim poziomie uwzględniając ostatnie 15 lat. Zdarzały się lata niższych notowań, kiedy do roku 2006 ten towar oscylował pomiędzy 500 a 1000 centami. Teraz ta druga wartość nie jest już historycznymi szczytami a raczej minimami z ostatniej dekady.

W tym okresie daje się wyróżnić kilka powtarzalnych stref cenowych, które mogą być użyteczne w realizacji transakcji. Pierwsza z nich znajduje się blisko aktualnej wartości tego towaru czyli  900centów. Ponieważ cena dotarła do tego poziomu od dołu wiec należy je traktować jako aktualny opór. Widoczne wyhamowanie w dwóch ostatnich miesiącach jasno dowodzi znaczenia tego miejsca dla podaży. Kolejny podobny obszar to poziom 1070centów, który w ostatnich dwóch latach skutecznie ograniczał zapędy posiadaczy długich pozycji. Po drugiej stronie znajduje się wsparcie 770 centów, które w 2009 roku pokazało swój potencjał kiedy to pojawił się jeden z najdłuższych impulsów.

FXMAG surowce cena soi na niskim poziomie soja soybean soybnusd cena soi surowce rolne 1

Analiza wskaźnika stochastycznego wskazuje na duży potencjał wzrostowy na tym instrumencie. Wynika to z opuszczenia przez ten oscylator strefy wyprzedania. Potwierdzeniem takiego scenariusza byłoby trwałe przełamanie oporowej strefy 900centów.


 FXMAG surowce cena soi na niskim poziomie soja soybean soybnusd cena soi surowce rolne 2

Interwal dzienny ujawnia więcej szczegółów co się dziej w żółtej strefie, która generuje zwykle serie czarnych świec.  Brak zdecydowanego przebicia tego poziomu dobrze świadczy o sile i kondycji podmiotów nastawionych na spadki.

Od połowy ubiegłego roku brak jest wyraźnego trendu co nie ułatwia inwestowania opartego na dłuższym okresie. Efektywniejsze okazuje się wykorzystanie lokalnych wsparć i oporów, często popartych niską lub wysoką wartością wskaźnika Stochastic. Pionowe linie dokładnie obrazują ten stan rzeczy. Najbliższe dni mogą upłynąć na przecenie SOY  o czym informuje kierunek ruchu linii %K i %D z tego oscylatora.

 

Notowania: SOJA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/ZS1!/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk