• Odbierz prezent
Cena ropy, złota i srebra w górę! Bawełna już tylko po 71 centów za funt. Podsumowujemy ostatni tydzień

Po słabej końcówce minionego roku, w ostatnich dniach notowania ropy naftowej odbiły się w górę od wielomiesięcznych minimów i delikatnie wzrosły. Mimo ogólnego pesymizmu na globalnych rynkach finansowych, stronie popytowej sprzyjało kilka czynników.

Najważniejszym z nich były informacje o znaczącym cięciu produkcji ropy naftowej w kartelu OPEC, głównie za sprawą ograniczenia wydobycia przez Arabię Saudyjską. OPEC zapowiedział także dalsze cięcia w kolejnych miesiącach, a na mocy porozumienia naftowego do ograniczenia produkcji zobowiązało się także kilku innych producentów, w tym Rosja. Dodatkowo, stronę popytową wspierały informacje o planowanych rozmowach USA i Chin na temat konfliktu handlowego.

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

 

Notowania gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych

zakończyły miniony rok dramatyczną zniżką i minione dni upłynęły na próbach ustabilizowania się cen tego surowca w Stanach Zjednoczonych w okolicach 3 USD za mln BTU.

W minionym tygodniu notowania miedzi osunęły się w dół po serii słabych danych makro na świecie (głównie w Chinach) i dotarły do minimów z poprzedniego roku. Piątek przyniósł ożywienie strony popytowej na skutek informacji o planowanych rozmowach polityków z USA i Chin na temat zażegnania konfliktu handlowego.

W minionym tygodniu notowania złota kontynuowały zwyżkę z wcześniejszych tygodni. Niemniej, po dotarciu do okolic 1300 USD za uncję pod koniec tygodnia, miała miejsce niewielka korekta spadkowa cen złota. Również notowania srebra zwyżkowały przez większość tygodnia i dopiero w piątek zawróciły w dół, pozostając jednak w rejonie 15,60-15,80 USD za uncję.

Miniony tydzień niewiele zmienił na rynku platyny. Notowania tego surowca delikatnie wzrosły, nie przekraczając jednak poziomu 800 USD za uncję. Podobnie było na rynku palladu, którego cena poruszała się w ruchu bocznym w okolicach 1260-1270 USD za uncję.

W minionym tygodniu notowania kukurydzy powróciły do wzrostów. Największa zwyżka miała miejsce w czwartek po informacjach o kolejnych planowanych rozmowach polityków z USA i Chin na temat konfliktu handlowego.

Notowania soi w USA

w minionym tygodniu notowały systematycznie wzrosty i przekroczyły z powrotem poziom 9 USD za buszel. Stronę popytową wspierały informacje o rzekomych dużych zamówienia na amerykańską soję ze strony Chin oraz rozmowach o zażegnaniu konfliktu handlowego USA i Chin.

Notowania pszenicy

zaliczyły spadkową ostatnią sesję 2018 roku, jednak nowy rok przyniósł ożywienie kupujących i odbicie w górę od poziomu 5 USD za buszel, będącego psychologicznym poziomem wsparcia.

Notowania cukru

w Stanach Zjednoczonych w minionym tygodniu poruszały się przez większość czasu pod presją podaży. Zapowiedzi dużej podaży cukru na globalnym rynku i nadwyżki tego surowca wspierają stronę podażową.

Notowania bawełny

w Stanach Zjednoczonych rozpoczęły nowy rok od tąpnięcia notowań w dół. W rezultacie, pod koniec tygodnia cena bawełny w USA oscylowała w okolicach 71,00-71,50 centów za funt.

Miniony tydzień na wykresie kawy był nerwowy.

Notowania kawy arabica w USA poruszały się w nerwowej konsolidacji w okolicach ważnej psychologicznej bariery na poziomie 100 centów za funt.

Po wzrostowej końcówce roku, notowania kakao w minionym tygodniu wyhamowały zwyżkę, a podczas piątkowej sesji zaliczyły odreagowanie spadkowe. W rezultacie, cena tego surowca utrzymała się poniżej poziomu 2400 USD za tonę.

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk