• Odbierz prezent
Cena ropy z coraz mniejszym wzrostowym potencjałem. Złoto powraca ponad 1700 dolarów za uncję

Mimo wzrostowego początku, wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na minusie. Optymizm wywołany reakcją na decyzję OPEC+ o przedłużeniu cięć produkcji ropy, jak również informacjami o rekordowym imporcie ropy do Chin, nie wystarczył na długo.

Notowania ropy naftowej z tygodnia na tydzień mają coraz mniejszy potencjał do zwyżek. Maj był na tym rynku miesiącem wyjątkowo spektakularnych wzrostów, jednak była to głównie reakcja na dramatyczne zniżki notowań ropy w marcu i kwietniu. Tymczasem teraz pojawia się wiele pytań na temat tego, czy obecne fundamenty rynkowe wystarczą do utrzymania wzrostów.

Cena ropy z coraz mniejszym wzrostowym potencjałem.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Pomijając kwestie odbicia się cen ropy w górę po wcześniejszych spadkach, głównym motorem do zwyżek notowań tego surowca z fundamentalnego punktu widzenia mogą być działania OPEC+, zmiany zapasów paliw w USA oraz otwieranie się kolejnych gospodarek po restrykcjach związanych z pandemią.

Wszystkie te czynniki obecnie występują, jednak są obarczone dużą dozą niepewności. Państwa OPEC+ co prawda przedłużyły rekordowe cięcia wydobycia, ale zrezygnowały z dodatkowych, dobrowolnych cięć, które wprowadziły w życie wcześniej (pierwsza zrobiła to Arabia Saudyjska, za nią podążyło kilka państw rejonu Zatoki Perskiej). Zapasy ropy w USA zaczynają spadać, jednak brakuje w tym procesie systematyczności. Z kolei proces otwierania się gospodarek budzi wiele pytań o jego tempo i zasadność, zwłaszcza że w niektórych częściach świata przyspieszył on tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Cena ropy z coraz mniejszym wzrostowym potencjałem.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Złoto powraca ponad 1700 USD za uncję.

Notowania złota w poprzednim tygodniu wyraźnie zniżkowały, schodząc poniżej bariery 1700 USD za uncję. Cenom tego kruszcu szkodził optymizm na globalnych rynkach finansowych, który przyciągał inwestorów na rynki bardziej ryzykownych aktywów. Złoto, traktowane jako tzw. bezpieczna przystań, stało się mniej atrakcyjną alternatywą.

Niemniej, początek bieżącego tygodnia przynosi powrót notowań złota do wzrostów. Cena żółtego metalu powróciła tym samym ponad poziom 1700 USD za uncję.

W perspektywie ostatnich dwóch miesięcy, notowania złota poruszały się w kanale bocznym, ograniczonym okolicami 1680 USD za uncję od dołu i około 1760 USD za uncję od góry.

Obecnie optymiści na rynkach finansowych dostają zadyszki, co daje złotu szansę na kolejny wyrazisty ruch wzrostowy. Sygnałem do większych zwyżek byłoby jednak dopiero przebicie się na nowe tegoroczne maksima.

Cena ropy z coraz mniejszym wzrostowym potencjałem.  - 3

Notowania złota – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk