• Odbierz prezent
Cena ropy wzrosła do 57 dolarów USD za baryłkę. Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Cena ropy naftowej WTI wzrosła do okolic 57 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy Brent dotarły do rejonu 64 USD za baryłkę. Dzisiaj rano oba rodzaje ropy naftowej poruszają się niedaleko wczorajszych poziomów zamknięcia.

Na rynku ropy naftowej

rzeczywiście pojawiło się kilka czynników, które wsparły stronę popytową. Jednym z nich są utrzymujące się napięcia na Bliskim Wschodzie po niedawnym zatrzymaniu brytyjskiego tankowca przez irańską Gwardię Rewolucyjną w cieśninie Ormuz. Jak podają europejscy dyplomaci, już kilka krajów Starego Kontynentu (Francja, Włochy, Dania) poparło inicjatywę Brytyjczyków dotyczącą utworzenia międzynarodowej misji morskiej, mającej na celu ochronę statków handlowych przepływających przez Ormuz. Te działania oczywiście wywołują sprzeciw Iranu.

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Ponadto,

wczoraj wsparciem dla strony popytowej na rynku ropy naftowej okazały się dane zawarte w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw. Instytucja ta podała, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych spadły o prawie 11 mln baryłek, przy czym oczekiwano ich zniżki o co najwyżej 4 mln baryłek. Niemniej, pozytywny wydźwięk tych danych był hamowany przez jednoczesny wzrost zapasów benzyny i destylatów. Dzisiaj analogiczny raport przedstawi amerykański Departament Energii.

Krótkoterminowo, na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu, jednak warto mieć na uwadze fakt, że jednym z istotnych problemów na rynku tego surowca jest rozczarowująca konsumpcja. Dane Joint Organisations Data Initiative pokazały, że w I kw. 2019 r. konsumpcja ropy naftowej w 18 krajach generujących największy popyt na ten surowiec wzrosła zaledwie o 0,7% rdr. Większość tych krajów publikuje dane z 2-miesięcznym opóźnieniem, ale na informacje z Chin, Indii i Tajlandii trzeba czekać dłużej. Gdyby te trzy kraje wyłączyć z zestawienia, to konsumpcja w miesiącach styczeń-maj br. w 15 krajach wykazałaby spadek o 2,2% rdr. To najgorsza dynamika od czasów kryzysu z lat 2008/2009.

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CENA CUKRU

Dynamiczne odbicie notowań cukru w górę.

Ostatnie tygodnie na rynku cukru upływały pod znakiem wyraźnej przewagi strony podażowej. W poprzednim tygodniu zniżka notowań przyspieszyła. W rezultacie, na początku bieżącego tygodnia notowania cukru w Stanach Zjednoczonych dotarły do okolic tegorocznych minimów, czyli poziomów 11,50-11,60 centów za funt.

Dotarcie do tej ważnej bariery było jedną z przyczyn dynamicznego odbicia cukru w górę podczas wczorajszej sesji, kiedy to cena cukru zbliżyła się do 12 centów za funt. Niemniej, zwyżce tej sprzyjały także czynniki fundamentalne, a dokładniej oczekiwania publikacji danych pokazujących spadek produkcji cukru w Brazylii (raport na ten temat ma w tym tygodniu przedstawić Unica).

Jeśli te oczekiwania staną się rzeczywistością, to notowania cukru mogą mieć więcej siły do wzrostów, przynajmniej w krótkoterminowej perspektywie. Brazylia jest bowiem największym eksporterem tego surowca. Niemniej, pozostałe informacje fundamentalne z tego rynku nie zachwycają – Indie i Tajlandia nadal dysponują dużą podażą cukru. W przypadku tych krajów jest jednak możliwość zmniejszenia się produkcji w przyszłości ze względu na prognozy niekorzystnych warunków pogodowych do uprawy trzciny cukrowej.

Duży spadek zapasów ropy naftowej w USA - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk