• Odbierz prezent
Cena ropy WTI zamyka lukę. Konsekwencje ataku na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

Zjawisko luk cenowych w analizie technicznej nie jest czymś nowym. Mechanizm przyciągania bieżącej ceny danego instrumentu do luki jest próbą zminimalizowania strat powstałych po „nadzwyczajnym” zdarzeniu, które ją wywołało. Często po takiej reakcji wtórnej dany instrument zmierza w kierunku zgodnym z luką.

Wiadomości rynkowe z mBank

Przypomnijmy, atak na rafinerie w Arabii Saudyjskiej

miał miejsce w sobotę 14 września, czyli w dniu kiedy giełdy są zamknięte. Poniedziałkowe otwarcie wypadło znacznie powyżej piątkowej ceny „close”. Reakcja inwestorów na ograniczenie podaży była jak najbardziej zgodna z prawem podaży i popytu.

Pierwsze doniesienia wskazywały, że sytuacja szybko się nie unormuje co jeszcze podbiło cenę ropy WTI jak i ropy Brent. Kolejne dni przynosiły już bardziej racjonalne szacunki, aby w dniu wczorajszym ogłosić, że zakłócenia w dostawach surowca zostały wyeliminowane. Pozwoliło to na swobodne opadanie ceny w kierunku poziomu 55 dolarów USD. Ta cena pełni dwie role. Po pierwsze była dziennym wsparciem, a po drugie tutaj jest początek owej luki cenowej.

Warto zatem skupić swoją uwagę

na tym poziomie, gdyż zatrzymanie w tym miejscu może wygenerować kolejny ruch wzrostowy. Jak duży? To już zależy od determinacji popytu. Sama przyczyna luki została usunięta ale świadomość, że w tak łatwy sposób można wpłynąć na produkcję ropy pozostała.

Najbliższy opór to poziom 58 dolarów USD, kolejny znajduje się 2 dolary wyżej. Wsparcie to 55 dolarów USD i 51 dolarów.

WTI – zamyka lukę - 1

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych. mForex.pl

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk