• Odbierz prezent
Cena ropy WTI najniżej w tym roku. Wallstreet na czerwono

Kurs ropy naftowej (OIL WTI) spadł na czwartkowej sesji o ponad 2%, jednocześnie pogłębiając tegoroczne minima i kontynuując trwające od początku października spadki notowań tego surowca. Kolejne impulsy podażowe mogą być związane ze spadkami na amerykańskiej giełdzie, wywołanymi środową decyzją Fed o podniesieniu stóp procentowych oraz niepokojami związanymi z nadwyżką podaży ropy naftowej.

 

Notowania ropy naftowej WTI aktualnie wynoszą 46,06 dolarów za baryłkę, co jest najniższą wartością zanotowaną w 2018 r. i jednocześnie ponad 40% spadkiem w stosunku do tegorocznych szczytów, które miały miejsce zaledwie na początku października przy wycenie 76,80 dolarów. Ostatnio tak niskie poziomy wyceny ropy WTI miały miejsce w drugiej połowie lipca 2017 r.

 

Warto dodać, że spadki pogłębiają się, pomimo wysiłków kartelu OPEC, a także m.in. Rosji, mających na celu ograniczenie dziennej podaży ropy do 1 200 000 baryłek (BPD) w celu zatrzymania spadków i stymulowania wzrostów notowań. Niestety, ograniczenia zostaną wprowadzone w życie dopiero na początku 2019 r., co jest niekorzystne w momencie, w którym produkcja ropy w Stanach Zjednoczonych, Rosji i Arabii Saudyjskiej jest niedaleka od historycznych szczytów.

 

Dzisiejsze spadki na rynku ropy mogły zostać wzmocnione globalną sytuacją na giełdach.

Amerykańskie indeksy kończą czwartkową sesję na zauważalnym minusie, co może być odreagowaniem decyzji Fed w sprawie podniesienia wysokości stóp procentowych.

SP500 zaliczył 1,3% spadek, będąc wycenianym po 2474,38 pkt., DJIA zakończył sesję na -1,65%, przy wycenie na 22939 pkt., zaś Nasdaq na -1,37 %. (6546 pkt).

 

Spadki dotknęły również europejskie indeksy giełdowe, w tym niemiecki DAX, który spadł o 1,44%, kończąc czwartkową sesję z wyceną 10 611,10 pkt. WIG20 spadł o 1,54% do 2306,68 pkt.

Wzrosty natomiast notowane są na rynku kryptowalut, którego kapitalizacja rynkowa wzrosła dziś o ponad 6%, podobnie jak cena bitcoina (BTC).

Czytaj także: Kto rządzi cenami ropy naftowej? Troika czy OPEC? Wyjaśniamy co to jest Troika

Notowania ropy naftowej są pod nieustannym wpływem wielu zróżnicowanych czynników. Oprócz czynników fundamentalnych, czyli relacji popytu i podaży, cenami tego surowca rządzą wydarzenia polityczne, które wpływają na oczekiwania dotyczące przyszłej sytuacji na rynku ropy. Spread już od 0,0 pipsów .. Czytaj
Kto rządzi cenami ropy naftowej? Troika czy OPEC? Wyjaśniamy co to jest Troika

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk