• Odbierz prezent
Cena ropy WTI 70 dolarów za barykłę, cena ropy Brent 78 dolarów blisko szczytów. Znikająca nadwyżka na rynku ropy naftowej

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej upłynął pod znakiem zdecydowanej przewagi strony popytowej. Był to już drugi z rzędu tydzień wyraźnych wzrostów notowań tego surowca, który przerwał wcześniejszą trzytygodniową serię zniżek. Tym samym, cały sierpień zakończył się dla cen ropy naftowej na plusie.


Ropa naftowa WTI i Brent - notowania

Notowania amerykańskiej ropy WTI dotarły w rezultacie do okolic 70 USD za baryłkę – wciąż jednak odbiegających od tegorocznego maksimum wynoszącego około 75 USD za baryłkę. Z kolei ceny ropy Brent odważnie wzbiły się niemal do poziomu 78 USD za baryłkę, a więc już relatywnie blisko tegorocznych szczytów, oscylujących w pobliżu 80 USD za baryłkę.


Aktualne notowania ropy naftowej WTI

Napięta sytuacja na rynku ropy naftowej

Inwestorom na wyobraźnię zadziałały wszechobecne w ostatnim tygodniu spekulacje dotyczące możliwej napiętej sytuacji na rynku ropy naftowej w najbliższych miesiącach. O trudnej sytuacji na rynku ropy naftowej wspomniał zresztą szef Międzynarodowej Agencji Energetycznej, Fatih Birol. Te doniesienia nie są bezpodstawne – stoją za nimi informacje fundamentalne, które w sierpniu zaczęły z powrotem sprzyjać kupującym.

Czytaj także: Surowce. Podsumowanie tygodnia (Ropa naftowa, Miedź, Pszenica, Cukier, Platyna i pozostałe)

W minionym tygodniu notowania ropy naftowej kontynuowały wyraźne wzrosty: cena ropy Brent przekroczyła poziom 77 USD za baryłkę, a notowania ropy WTI dotarły do bariery 70 USD za baryłkę. Presję na wzrost cen wywołał większy od oczekiwań spadek zapasów ropy, benzyny i destylatów w USA. Ponadto, pozy.. Czytaj
Surowce. Podsumowanie tygodnia (Ropa naftowa, Miedź, Pszenica, Cukier, Platyna i pozostałe)

Sierpień był miesiącem, w którym bardziej dał się we znaki spadek zamówień na ropę naftową z Iranu, związany z wprowadzeniem przez Stany Zjednoczone sankcji na ten kraj. O ile USA już owe sankcje wprowadziły, to fakt ten nie wpłynął istotnie na ceny, ponieważ USA i Iran i tak w ostatnich latach nie miały zbyt wielu powiązań handlowych ze względu na burzliwą historię wzajemnych relacji. Natomiast Stany Zjednoczone wezwały swoich sojuszników do zerwania stosunków handlowych z Iranem, dając im okres przejściowy, kończący się 4 listopada br. Jeśli któreś państwo do tego wezwania się nie dopasuje, USA grożą wprowadzenie sankcji również na ten kraj.

Niektóre kraje nonszalancko bagatelizują amerykańskie sankcje – najlepszym przykładem są tu Chiny, które zmieniły nieco zasady zamówień na irańską ropę naftową (np. korzystają z należących do Iranu tankowców), co pozwala obejść ograniczenia USA. Państwo Środka zresztą nie ma obecnie najlepszych relacji z USA, zważywszy na toczącą się między tymi gospodarczymi potęgami wojnę handlową.

Aktualne notowania ropy naftowej WTI


Zamówienia na irańską ropę naftową

Niemniej, wiele innych krajów wyraźnie ograniczyło zamówienia na irańską ropę naftową, zaopatrując się w surowiec gdzie indziej. Rezultatem jest widoczny spadek nadwyżki na tym rynku. Proces ten widać m.in. po spadku ilości ropy naftowej przechowywanej na tankowcach na Oceanie Atlantyckim. O ile na początku sierpnia około jedna trzecia ropy na tankowcach stacjonujących przy wybrzeżu Nigerii i Angoli pozostawała bez właściciela, to pod koniec sierpnia niesprzedanych było już jedynie kilka procent surowca w tej części świata. Duża część ropy naftowej z Afryki trafia do rafinerii w Europie – więc powyższe statystyki pokazują, że to europejskie firmy mogą poszukiwać w tej części świata dostawców zastępujących Iran.

Sankcje na Iran są problematyczne zwłaszcza w obliczu gwałtownie spadającego wydobycia ropy naftowej w ogarniętej chaosem Wenezueli. Niemniej, w Stanach Zjednoczonych produkcja ropy naftowej nadal rośnie – obecnie dotarła ona już z powrotem do poziomu 11 mln baryłek dziennie. Niemniej, warto wspomnieć, że niższe ceny ropy naftowej obserwowane w połowie sierpnia skłoniły niektóre firmy wydobywcze do ograniczania tempa wzrostu liczby funkcjonujących wiertni ropy naftowej. Tymczasem ostatni wzrost cen może z powrotem je zachęcić do większej aktywności w zakresie tworzenia nowych punktów wydobycia. Dla cen ropy naftowej oznacza to jednak, że ich potencjał wzrostowy jest ograniczony.

Czytaj także: Czy Włochy to ryzyko, czy okazja?

W Wiecznym Mieście marmurowe posągi Michała Anioła beznamiętnie stoją w rozżarzonym słońcu, obojętne na polityków i ich działania. W istocie w drugiej połowie sierpnia większość Włochów nadal wyleguje się na plażach, sącząc lodowaty Aperol w śródziemnomorskim upale, podczas gdy sytuacja polityczna .. Czytaj
Czy Włochy to ryzyko, czy okazja?

Nota prawna

 

Notowania: ROPA NAFTOWA (BRENT)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/UKOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk